Jelenleg a Real Madrid még a hagyományos, hús-vér játékvezetőket teszi próbára, de mi történik majd, ha mesterséges intelligenciára váltanak?


A Real Madrid hevesen támadta a Király Kupa döntőjét irányító bíró döntéseit a mérkőzés előtt. A klub vezetősége és a hozzá tartozó televíziós csatorna évek óta folyamatosan gyakorolja ezt a gyakorlatot, azonban mostani esetük különös figyelmet kapott, mivel világossá vált, hogy kritikáik mögött milyen mély érzelmi töltet húzódik.

Amikor a fiad iskolába indul, és a társai azt mondják neki, hogy az apja tolvaj, majd sírva tér haza, az egy rendkívül nehéz és fájdalmas helyzet. Azt szeretném, ha megtanulná, hogy bátran mondja: az apja becsületes ember. Hibázik, mint bármelyik sportoló, de a tisztessége megkérdőjelezhetetlen. A célom, hogy a fiam büszke legyen a játékvezetői pályára, és megértse, hogy senkinek sincs joga aláásni a kollégáim hírnevét, mint ahogy most tapasztaljuk – magyarázta elérzékenyülve, könnyeit törölgetve Ricardo de Burgos Bengoetxea, a spanyol Király Kupa döntőjére kijelölt játékvezető, a múlt pénteki sajtótájékoztatón. A beszélgetés során rákérdeztek, mit gondol a Real Madrid tévécsatornáján (RMTV) sugárzott műsorról, amelyben a klub nyíltan bírálta őt, kiemelve a vélt következetlenségeit és hibáit. A műsorban elhangzott, hogy a Real Madrid csupán a mérkőzéseinek 64%-át nyerte meg, míg ősi riválisa, a Barcelona 81%-kal büszkélkedhet. A különbséget "hihetetlennek" nevezték, míg a játékvezetőt tehetségtelennek állították be, mindezt drámai zenei aláfestéssel kísérve, bemutatva az állítólagos tévedéseit.

Pablo González Fuertes, a mérkőzés videóbíró-asszisztense, szintén megszólalt a sajtótájékoztatón, ahol a játékvezetői stábot ért kritikákkal foglalkozott. Szavai sokkal határozottabbak voltak: "Senki ne kételkedjen abban, hogy komoly lépéseket fogunk tenni, nem hagyjuk, hogy ez a helyzet tovább tartson. Hamarosan hallani fognak rólunk. Történelmet írunk, mert nem vagyunk hajlandóak eltűrni ezt a gyalázatot." Kifejezte aggodalmát is, miszerint a verbális támadások mögött a jövőben fizikai erőszak is megjelenhet. "Egy napon ez valódi problémává válik, és akkor majd csak ámulunk, amikor elítéljük, ami történt. De kire terhelhetjük a felelősséget?"

A Real Madrid vezetősége azonnal reagált, miután a két játékvezető nyilatkozatai megjelentek, és hangot adtak aggodalmuknak, amelyet elfogultságként értelmeztek. Kijelentették, hogy a játékvezetők szavai elfogadhatatlanok, és nyilvánvalóvá vált számukra, hogy a klub ellen irányuló ellenséges szándékokat tükröznek. Különösen Fuertes megjegyzéseit emelték ki, amelyeket fenyegető tónusúnak találtak, és felszólították a spanyol futballszövetséget (RFEF) és a játékvezetői testületet (CTA), hogy védjék meg intézményeik jó hírét. Ugyanakkor hivatalosan nem kértek alternatív játékvezetők delegálását de Burgos Bengoetxea és Fuertes helyett a közelgő mérkőzésre.

A játékvezetők bejelentése után gyorsan elterjedtek olyan híresztelések, miszerint a Real Madrid esetleg bojkottálni fogja a döntőt. Azonban egy másik, helyi idő szerint késő este megjelent közleményben világosan kijelentették, hogy nem terveznek ilyesmit. Érdekesség, hogy a csapat kihagyta a mérkőzés előtti utolsó hivatalos edzést - a cserekapus, Andrij Lunyin, aki már a csapatbuszon ült, vissza volt küldve a szállodába. A felvezető sajtótájékoztatón sem jelentek meg, és a hagyományos vacsorára sem mentek el, amelyre az RFEF, a Barcelona vezetősége, valamint a helyi önkormányzat képviselői voltak hivatalosak.

Másnap sem finomkodtak a dolgok. Az RMTV műsorában de Burgos Bengoetxeát "bőgőmasinának" titulálták, és a szurkolóknak is üzentek: "Ez csupán kényszerítés. Itt próbálnak elhallgattatni minket. De Spanyolországban kiérdemeltük, hogy kifejezhessük a véleményünket, bármilyen formában."

Ilyen előzmények után a pályán sem maradt el a dráma. A vezetést a Barcelona szerezte meg a 20. percben, amire csak a második félidő derekán tudott válaszolni a Real, onnantól kezdve viszont felgyorsultak az események. A reklamált, vagy VAR-ozott, de meg nem adott piros lapokkal és tizenegyesekkel tarkított finálé 116. percében alakult ki a 3-2-es, a Barcának kedvező eredmény, de a Real nem adta fel, támadott tovább.

Már túl voltunk a 120 percen is, amikor elszabadultak az indulatok: egy, a Barcának befújt szabadrúgás után a sérülés miatt lecserélt Rüdiger egy zacskó jéggel próbálta megdobni a játékvezetőt, majd többeknek kellett lefogniuk, hogy ne menjen neki. Emiatt akár tíznél is több meccsre is eltilthatták volna, de végül hatot kell kihagynia.

A meccs után, amikor a Real Madrid távozó vezetőedzője, Carlo Ancelotti, Rüdiger heves reakciójáról kérdezték, ügyesen kikerülte a témát. Azt válaszolta, hogy nem kíván a játékvezető tevékenységéről diskurálni, de kiemelte, hogy a német védő teljesítménye valóban lenyűgöző volt, és méltatta azokat az óriási erőfeszítéseket, amelyeket a győzelem érdekében tett.

A Real Madrid nem ismeretlen az elkeseredett helyzetekben való mások hibáztatásában, és ezt különösen akkor teszi, amikor a dolgok nem a tervek szerint alakulnak. Jelenleg egy olyan idény közepén állunk, amikor a csapat címvédőként a Bajnokok Ligájából való búcsúval néz szembe, méghozzá az Arsenal által elszenvedett kettős vereség következtében. Ez a helyzet 2004 óta az első alkalom, hogy csak a negyeddöntőig jutottak el. A bajnoki cím is egyre távolabb kerül: a Barcelona négy pontos előnyben van, és már csupán öt forduló maradt a sorozatból. Így könnyen elképzelhető, hogy a csapat trófea nélkül zárja a szezont, miközben még néhány hete az optimisták arról álmodoztak, hogy a klub történetében először elérhetik a triplázást.

A klubot 2009 óta irányító Florentino Pérez, akit a második megválasztása óta eltelt időszakban különösen hangos kritikusként ismerhetünk, éles szavakkal illeti a sportág irányítóit. A La Liga élén álló Javier Tebasszal főként a bajnoki bevételek elosztásáról folytatott vitákban nem találják a közös hangot. Pérez folyamatosan támadja a játékvezetői bizottságot (CTA), amely a spanyol futballszövetség égisze alatt működik. Szerinte a rendszer hátrányosan érinti a Real Madridot, amit sok millió szurkoló is megerősít: a klubnak a legnagyobb szurkolótábora van a világon, így nem meglepő, hogy a drukkerek a döntések ellen emelik fel szavukat. Az RMTV szakértői azt állítják, hogy a CTA vezetője, Luis Medina Cantalejo egy ellenséges összeesküvés részese, ezért őt, valamint a VAR-döntésekért felelős Carlos Clos Gomezt és a spanyol szövetség elnökét, Rafael Louzánt is lemondásra szólították fel.

A klubhoz kötődő sportlap, az AS a múlt héten - még a kupadöntő előtt - arról írt, hogy a videóbíró a 2018-as bevezetése óta ebben a szezonban avatkozott közbe a legtöbbször, majdnem minden második mérkőzésen alkalmazták, meccsenként átlagosan közel két alkalommal. A cikk szerint a VAR segítségével meghozott döntésekből elsősorban a Barcelona profitált: nekik kedvező ítélet 13, negatívan ható azonban csak hat alkalommal született. Ezzel szemben a Real játékosai ellen 15-ször ítéltek a VAR közreműködsével, és csak hatszor jártak jól a döntéssel. Azt is állították, hogy ha mindez nem lett volna, a csapat most vezetné a tabellát.

A madridiak hite az úgynevezett Negreira-ügy következtében tovább erősödik, amely a 2023 elején kibontakozó események nyomán hatalmas hullámokat vert a spanyol futball világában. Az ügy körüli feszültség ellenére elképzelhető, hogy eljárási hibák miatt végül nem születik hivatalos döntés. Az ügy lényege, hogy a gyanú szerint a Barcelona 2001 és 2018 között összesen 7,3 millió eurót utalt a CTA alelnökének, Jose Maria Enriquez Negreira cégének. A nyomozás során Negreira és a katalán klub több korábbi vezetője ellen is vádat emeltek, ám mindannyian tagadják a vádakat. A Barcelona hivatalos álláspontja szerint a sportvezetőt legálisan, mint "külső szakértőt" alkalmazták.

Pérez az európai futballszövetséggel (UEFA) sincs különösebben jóban, főleg azóta, hogy a Bajnokok Ligája-riválisnak szánt Európai Szuperliga beindítása hamvába holt. A sportvezető még mindig nem tett le arról, hogy megtörje az UEFA egyeduralmát az európai foci irányításában, tavaly novemberben arról beszélt, hogy az új sorozat jövőjével kapcsolatban optimistább, mint valaha.

A bíráskodás színvonalával nem csupán a Real Madridnak vannak problémái, de más klubokra nem jellemző, hogy ilyen vehemenciával bírálják a játékvezetőket. Az RMTV-n már évek óta láthatók hasonló jellegű műsorok, mint amilyet most de Burgos Bengoetxeáról készítettek, és ez sem volt az első ilyen alkalom.

Az érintettek azzal általánosságban egyetértenek, hogy reformokra van szükség, abban azonban nem, hogy milyenekre. Miután februárban az Espanyol elleni meccsen hozott több ítélet is feldühítette - Romerót nem állították ki, amikor szabálytalan volt Mbappéval, Vinícius Jr. gólját pedig érvénytelenítették -, a Real vezetősége hivatalos panaszt nyújtott be a szövetségnek és az illetékes kormányzati hivatalnak, amelyben a videóbíró és a játékvezető közötti beszélgetés átadását követelte.

A panaszban megfogalmazott állítások, miszerint a Real Madrid ellen hozott döntések már olyan mértékű manipulációnak számítanak, hogy azokat nem lehet figyelmen kívül hagyni, Tebas így kommentálta: a klub cselekedetei nem csupán a játékvezetőket, hanem magát a sportágat is veszélyeztetik. "Összerakták az áldozati narratívájukat, és a levél csak a csúcsra tette a koronát. Túlzottan felnagyították az ügyet, és elvesztették a józan eszüket. A futball nem csupán a Real Madrid körül forog."

Bár az akkori bajnoki forduló után a szövetség, a liga és a klubok képviselői összeültek, hogy megvitassák - egyebek mellett - a bíráskodással kapcsolatos problémákat, az eseményre a Real az Espanyol ellen történtek miatt inkább mégsem ment el. A felek döntést nem hoztak a felvetődött javaslatokról, amelyek között ott volt, hogy a CTA-t szervezzék át és tegyék független testületté, de megállapodtak egy bizottság felállításáról, amelynek az lesz a feladata, hogy vizsgálja meg más országok jó gyakorlatait, köztük a német és az angol helyzetet, majd készítsen róluk jelentést.

Azóta kiderült, hogy a testületben a Real is képviseltetheti magát, április közepén pedig arról írt az AS, hogy a szövetség és a klub egyetért a mesterséges intelligencia bevonásában a bírókijelölési gyakorlatba. A lap szerint a javasolt MI-eszköz döntené el, hogy mely játékvezetők mely meccseket vezessék. Emellett arról is határozna, hogy közülük kiket soroljanak vissza a másodosztályú meccsek levezénylésére a szezonban nyújtott teljesítményük alapján - erről most még a CTA dönt. A szövetség azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az MI-t a játékvezetői döntéshozatalba is bevonja, amit szintén támogatnának a madridiak.

Related posts