Jelenleg talán nem tűnik úgy, de hamarosan elérkezik az a forró időszak, amikor a hőség elviselhetetlenül intenzívvé válik.
Vége! A közeli ismerős hangja hirtelen megzörrentette a csendet: Szigligeti Ivett bejelentette, hogy elhagyja Dudás Mikit. Már az új otthona után kutat, és a gyerekeket is magával viszi.
A tavalyi forróságok legfőbb kiváltója az El Niño jelenség volt – olvasható a Meteorológiai Világszervezet (WMO) legfrissebb jelentésében. Most azonban a La Niña vette át a stafétát. Ez a jelenség jellemzően enyhébb hőmérsékleteket hoz magával, ám a globális felmelegedés hatásai miatt így is számíthatunk forróbb időszakokra. Az előrejelzések alapján...
Az El Niño és La Niña jelenségek alapvetően formálják a globális klímát, hatásuk pedig messze túlmutat a Csendes-óceán partjain. Az El Niño esetében a tenger felszíne felmelegszik, míg a La Niña során annak hőmérséklete csökken, ami jellemzően kedvezőbb időjárási viszonyokat eredményez. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a globális felmelegedés következtében akár La Niña időszakok alatt is tapasztalhatunk rekordhőmérsékleteket, ahogy azt az idei január is megmutatta, amely minden idők legmelegebb hónapjává vált.
A WMO elemzése szerint a mostani La Nina jelenség valószínűleg "rövid életű" lesz. Az esemény, amely decemberben indult, várhatóan 2025 júniusáig befejeződik. Ez a természetes éghajlati ciklus körülbelül három-öt évente ismétlődik, és gyakran követi az El Nino jelenségeket. Azonban a hatások időtartama és intenzitása eltérő lehet az egyes ciklusok során.
"Az olyan eseményekre vonatkozó szezonális előrejelzések, mint az El Nino és a La Nina, kulcsfontosságú eszközök arra, hogy időben figyelmeztethessék a kormányokat és az ipar szereplőit. Ezek az előrejelzések több millió dollár értékű gazdasági megtakarítást jelentenek az olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint a mezőgazdaság, az energia és a közlekedés, és életek ezreit mentették meg az évek során a katasztrófaveszélyre való felkészülés révén" - mondta Saulo.
A WMO hangsúlyozza, hogy az El Niño és La Niña jelenségeket az emberi tevékenység által okozott éghajlatváltozás keretein belül kell értelmezni. A globális hőmérséklet emelkedése, a szélsőséges időjárási események egyre gyakoribbá és intenzívebbé válása, valamint a csapadék- és hőmérsékleti minták változása mind hozzájárul ahhoz, hogy ezek a természetes éghajlati jelenségek egyre inkább kiszámíthatatlanná váljanak.
Bár a La Niña jelenlegi hatásai talán mérsékelhetik a hőmérsékleti szélsőségeket, a globális felmelegedés következményei továbbra is érezhetőek maradnak. Az idei év elején tapasztalt rekordmeleg hónapok világosan jelzik, hogy a természet nem mindig a megszokott minták szerint működik. A 2025-ös nyár valószínűleg újabb kihívások elé állít minket, és ismét fókuszba helyezi a klímaváltozás sürgető problémáit.