Európa gazdasági tájképe jelentős átalakuláson megy keresztül: az Egyesült Államok mostantól megelőzte Kínát, megszerezve a kontinens legnagyobb gazdasági hatalmának címét.
Tavaly az Egyesült Államok, hosszú idő után először, megelőzte Kínát és Németország legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált. Ezt a megállapítást a "Germany Trade & Invest" (GTAI) szövetségi gazdaságfejlesztési ügynökség nem nyilvános, a dpa hírügynökség által idézett tanulmánya alapján tudhattuk meg.
Friss előzetes adatok láttak napvilágot a német külkereskedelem 2024-es várható alakulásáról. A legújabb információk szerint Berlin export- és importforgalma tavaly elérte a 255 milliárd eurót az Egyesült Államokkal, ami 8 milliárd euróval meghaladja a Kínával folytatott kereskedelem volumenét. Ezt követően Hollandia, Franciaország és Lengyelország helyezkedik el a rangsorban. A változás meglepő, hiszen 2022-ben a kínai-német kereskedelem közel 300 milliárd euróra rúgott, így a legfrissebb adatok jelentős csökkenést mutatnak.
Különösen figyelemre méltó a Kínába irányuló export csökkenése, amely körülbelül 6,4 százalékkal mérséklődött, míg a keleti óriásból származó import csupán 0,6 százalékkal esett vissza.
Kína jelenlegi exporthelyzete már csak az ötödik helyet foglalja el a globális rangsorban, míg az import terén továbbra is megkérdőjelezhetetlen vezető szerepet játszik. A német külkereskedelem 2024-ben körülbelül két százalékos csökkenést mutatott. Különösen súlyosan érintette a helyzet a gépjárművek, gépjárműalkatrészek és egyéb járművek Kínába irányuló exportját, amely a legnagyobb veszteségeket könyvelhette el.
Kína a legnagyobb autóipari piac, de egyrészt a helyi termelés növekszik, másrészt a német gyártók a kínai autógyártók növekvő versenyével küzdenek
A tanulmányban ez olvasható: - állítják.
Az élelmiszerek és az elektrotechnika exportja viszont pozitívan alakult. Németországot az a veszély fenyegeti, hogy a két legfontosabb gazdasági partnere közötti újabb vámviták kiújulása esetén a frontok közé kerül:
Jelenleg még kérdéses, hogy a Trump által irányított Egyesült Államok mennyire kívánja a kereskedelempolitikájában fókuszba állítani az Európai Uniót, beleértve Németországot is.
A GTAI elemzése alapján a növekvő amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek következtében fokozódhat a nyomás Németországra, hogy szorosabbra fűzze kapcsolatait az Egyesült Államokkal.