Jelentős átalakulás történt az olasz repülőtereken, ami megkönnyíti az utasok számára a beszállást a járatokra.

Az olasz polgári légiközlekedési hatóság (ENAC) csütörtökön bejelentette, hogy ezentúl minden olyan utas, aki sikeresen átesett a megszokott biztonsági ellenőrzéseken – mint például a fémdetektoros kapukon való áthaladás –, anélkül léphet a repülőgéphez, hogy a beszálláskor újra igazolnia kellene személyazonosságát. Ez a módosítás a belföldi és schengeni járatokra vonatkozik – számolt be róla az MTI.
A reformot az olasz belügyminisztérium is jóváhagyta, az intézkedéstől a repülőtereken zajló utasforgalom gördülékenyebbé válását várják. Az ENAC vezetője, Pierluigi Di Palma úgy fogalmazott, hogy a repülőterek védett, biztonságos övezetek és itt az ideje, hogy a légi közlekedést hasonló logikával kezeljék, mint a vasúti közlekedést.
Di Palma kiemelte, hogy a személyi igazolvány vagy útlevél továbbra is elengedhetetlen úti okmány. Rendkívüli helyzetek, például célzott rendőrségi ellenőrzések esetén bármikor kérhetik a felmutatásukat. Azok, akik nem tudják igazolni magukat, sajnos nem utazhatnak tovább.
A döntés azonban nem váltott ki osztatlan lelkesedést. A Codacons nevű fogyasztóvédelmi szervezet aggodalmát fejezte ki "a biztonsági szint csökkentése" miatt, míg az Assoutenti nevű szervezet "aggódik a biztonság miatt".
A szabályozásban kiemelt kivételként szerepel, hogy a schengeni határokhoz közeli területekről, például Olaszországból Franciaországba tartó járatok esetében továbbra is fokozott ellenőrzésre lehet számítani. A migrációs útvonalak sajátosságai miatt a hatóságok jogosultak lehetnek arra, hogy ezeknél a járatoknál is megköveteljék a személyazonosító iratok bemutatását.