A magyar közösség Szlovákiában folyamatosan csökken, és a gyermekek száma is aggasztóan alakul.
Egyre inkább aggasztó tendencia figyelhető meg a magyarlakta járásokban Szlovákiában, ahol a gyerekek születése folyamatosan csökken. A legfrissebb demográfiai adatok alapján, amelyeket a szlovákiai Napunk közölt, ez a csökkenés még az országos átlagot is meghaladja. A jelenlegi születési statisztikák azt jelzik, hogy a következő években ez a folyamat tovább fog gyorsulni, ami komoly kihívások elé állítja a közösségeket.
Komárom és a Csallóköz térségében aggasztó mértékben csökkent a születések száma: a Duna-parti városban tíz évvel ezelőtt még közel 300 gyermek jött a világra, míg 2024-re ez a szám már 200 alá esett, a harmincezres lakosú településen. A polgármester úgy véli, hogy ha ez a tendencia folytatódik, akkor néhány éven belül talán be kell zárniuk egy óvodát is. Hasonló problémákkal küzd Párkány környéke is, ahol a születések száma 35-40%-kal csökkent az utóbbi időszakban.
A termékenység - ahogy a családbarátnak mondott intézkedések ellenére Magyarországon is - egész Szlovákiában csökken, főleg 2022 óta. A fő ok, hogy a kilencvenes években születettek, akik most szülőképes korban vannak, eleve kevesebben vannak - ott a hetvenes évek volt a csúcspont, őket csak a husáki nemzedékként szoktak emlegetni, mint nálunk az ötvenes évekbeli Ratkó-korszakot.
A visszaesés különösen szembetűnő a magyarlakta dél-szlovákiai járásokban. Ez a jelenség nem feltétlenül köthető etnikai tényezőkhöz; a demográfusok véleménye szerint inkább a térség fejlettségi szintjével áll összefüggésben. Ugyanakkor a magyar többségű települések népességcsökkenése már most is jelentős mértékű: az idei tanévben 5 százalékkal kevesebb magyar elsőst irattak be, míg országos szinten ennek csökkenése csupán a harmadát teszi ki.
A 2021-es szlovák népszámlálás adatai szerint 420 ezer magyar él Szlovákiában - ez harminc év alatt 150 ezer fős csökkenést jelent.