Ne hagyd magad rászedni a "kihívásra"! - Íme, miért ne reagálj a kutyád ugatására.


Nagyon aranyos, hogy szeretnél egy nyelvet megtanulni, hogy még közelebb kerülj a kedvencedhez, de sajnos az ugatás nem éppen a legjobb megoldás erre.

A macskatartók körében elterjedt szokás, hogy játékosan nyávognak a cicáiknak, akik gyakran "válaszolnak" is erre a kedves hívásra. Számukra ez teljesen ártalmatlan interakció, hiszen a felnőtt macskák a saját nyávogásukat leginkább az emberekkel való kommunikációra használják. Tehát, ha a gazdi is csatlakozik a nyávogáshoz, az csak fokozza a játékos hangulatot – azután pedig a macskák általában nem is foglalkoznak vele. Ezzel szemben a kutyák esetében az ugatás másféle jelentőséggel bír, különösen, ha a gazdi is belekezdene, ami sokkal inkább befolyásolja a kutya reakcióját.

A közösségi médiában időről időre felüti a fejét az #ugassakutyádra trend, amely első ránézésre igazán szórakoztató videókat eredményez. Kutyák pihennek a gazdijukkal, akik hirtelen rájuk ugatnak, mire az állatoktól egészen elképesztő válaszokat kapnak.

Bár a kutyák vicces reakciói sokszor mosolyt csalnak az arcunkra, valójában nem annyira mulatságosak, mint amilyennek tűnnek. Szakértők szerint a felvételeken megfigyelhető testbeszéd mindegyike a stressz és a félelem jeleit mutatja.

Bizonyos szélsőséges helyzetekben a kutya annyira megzavarodhat, hogy a stressz következtében akár agresszívan reagálhat, például odakapva vagy harapásig is eljuthat a dolog.

A kisgyerekekhez hasonlóan a kutyák is szeretik a kiszámíthatóságot és a rendszert, és bármi, ami ezt megbolygatja, stresszt okoz. Mivel a gazdiknak általában nem szokása az ugatás, ha hirtelen a semmiből ezt teszed, az állat nem lesz képes kezelni a helyzetet.

A probléma nem csupán a váratlan helyzetekből fakad: a kutya számára nyomasztó élmény lehet, ha ugatás közben a szemébe nézel, és túlzottan közel hajolsz hozzá.

A kutyák esetében a szemkontaktus gyakran fenyegetésként értelmezhető. Ilyenkor az állat vagy védekező állásba helyezkedik, vagy a "támadás a legjobb védekezés" elvének megfelelően agresszívvé válik. Ha tartósan bámulsz rá, azt hiheti, hogy megpróbálod megfélemlíteni, amit bizonyára te sem kívánsz.

A legtöbb kutya szívesen tartózkodik a gazdája közelében, de fontos, hogy tiszteletben tartsuk a személyes terét. Csak annyira közelítsünk, amennyire ő maga is szeretné, és amennyire kényelmesen érzi magát. Ha közvetlenül mellette ugatsz, könnyen elriaszthatod őt a bújás gondolatától, és később már hiába is érzed a bűntudatot.

A fentiekből is láthatod, hogy ha egy nyelvet szeretnél a kutyáddal beszélni, nem az ugatás lesz a legjobb módja. Ám jó hír, hogy nem is kell nagy erőfeszítéseket tenned azért, hogy kedvenceddel jól megértsétek egymást.

Tanulmányok igazolják, hogy a kutyák számára a kommunikációban két alapvető dolog kiemelkedő fontosságú: használj gesztusokat és a kezeidet, hogy vizuálisan is kifejezd, mit szeretnél, és beszélj hozzájuk egy gyermeki, játékos stílusban. A kutyák különösen élvezik, ha olyan hangnemben szólsz hozzájuk, mint egy kisgyerekhez, és ha még az üzenetedet is szemlélteted, azonnal meg fogják érteni, mit akarsz mondani.

Szakértők szerint az is hasznos, ha minél inkább lerövidíted az instrukciókat, és ahol csak lehet, tőmondatokban adod a kutyád tudtára, mi a teendő.

Related posts