"Nem fogadjuk el a dögtemetőt!" - demonstráció a száj- és körömfájás sötét felhője alatt.

Jánossomorján több száz helyi lakos fejezte ki nemtetszését, miután napvilágot látott, hogy a tervek szerint a város határában helyeznék végső nyugalomra azokat a mintegy 3500 szarvasmarhát, akiket a Dunakilitin és Darnózselin tapasztalt száj- és körömfájás miatt leölésre ítéltek. Ez a téma sokkal inkább foglalkoztatja a közösséget, mint a mindennapjaikat megnehezítő osztrák határzár, és az állategészségügyi operatív törzs elhalasztott döntése sem csillapította a kedélyeket.
Az Index az osztrák határzár miatt utazott eredetileg Jánossomorjára, hogy megtudjuk, a helyi és környékbeli lakókat miként érinti, hogy Ausztria lezárta a kishatárait Magyarország irányába, így több ezer ingázónak okozva komoly kellemetlenséget. A jánossomorjaiakat azonban jelenleg sokkal inkább izgatja az, hogy a leölt szarvasmarhákat ne a városuk közelében ássák el.
"A bátyám naponta átjár Ausztriába, mezőgazdasági munkát végez, de ma reggel 6 óra helyett 10-re érkezett, mert Hegyeshalom felé kellett kerülnie, és két órát várt a határon" - mesélte János, aki a helyi élelmiszerbolt előtt állt. "A városból legalább kétezren ingáznak a szomszédos országba, nekik hajnalban kell útnak indulniuk, ha időben akarnak a munkahelyükre érni. Akik tehetik, inkább nem is jönnek haza egy ideig, de nem mindenki tudja ezt megoldani. Ez nem az első alkalom, hogy határzár van, a Covid idején is hasonló helyzet volt, azt mondhatnám, hogy már megszoktuk" - folytatta, majd egy mély levegőt vett, és látszott rajta, hogy valami nagyon frusztrálja.
Tudja, nem ez a legrosszabb, ami most Jánossomorján történik. 3500 szarvasmarhát akarnak a városi szeméttelepen elásni. Megyünk tüntetni, remélem, leszünk annyian, hogy elérjük a célunkat
- emelte meg a hangját.
"Csinálhatunk mi bármit - szólt közbe Csaba. - Ezt már eldöntötték, nem tehetünk mi semmit, vihetnék inkább a dögöket a Parlament elé. A szeméttelep nyáron mindig felgyullad, a szag pedig szinte az egész városban terjed, belegondolni sem akarunk, hogy mi lenne, ha több ezer állati tetemet ásnának ott el."
Hétfő délután a városban mindenki erről a témáról beszélgetett, és úgy tűnt, senki sem tudja figyelmen kívül hagyni ezt a kérdést.
"Hatkor tüntetünk, ezt nem tehetik velünk - mondta egy fiatal nő, aki fél nap szabadságot vett ki csak azért, hogy ott lehessen a demonstráción. - Szomorú, hogy a járvány miatt ennyi állatot le kellett ölni, sajnálom a gazdákat, hiszen ez hatalmas veszteség a számukra. Tisztában vagyok azzal is, hogy a tetemekkel kezdeni kell valamit, de azt nem engedjük, hogy a városunk közelében ássanak el több ezer szarvasmarhát."
Este fél hatkor a Binder üzem előtt már gyülekeztek a helyiek, akik határozottan kifejezték véleményüket. "Jánossomorjára ne tegyetek tehénhullákat!" és "Jánossomorja nem lesz dögtemető!" – ilyen figyelemfelkeltő táblákkal érkeztek a tiltakozók. A demonstráción jelen volt Lőrincz György, Jánossomorja polgármestere is, aki szolidaritását fejezte ki a helyiek aggodalmaival kapcsolatban.
Vasárnap, teljesen váratlanul értesültem arról, hogy a honvédség területbejáráson járt a településünkön, ám ez az információ valamiért elkerülte az önkormányzat figyelmét - mondta a polgármester az Indexnek. Hétfőn tartottunk egy képviselő-testületi ülést, ahol döntést hoztunk arról, hogy mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a leölt és fertőzött szarvasmarhákat ne a Jánossomorjai Regionális Hulladéklerakóba szállítsák. Ez a hulladéklerakó olyan területen található, amely a városunk tulajdonában áll, és ha szükséges, jogi lépéseket fogunk tenni az ügy rendezésére.
Lőrincz György megosztotta, hogy a nap folyamán találkozott az agrárminiszterrel.
"Felhívtam Nagy István miniszter urat, aki informált, hogy az állategészségügyi operatív törzs még nem döntött, így arról sem születhetett döntés, hogy a 3500 szarvasmarhatetemet Jánossomorjára szállítják. Egyelőre keresik a megfelelő megoldást, és amint meglesz, azonnal tájékoztat."
A helybeliek mégsem érezték magukat teljesen megnyugtatva, ezért szerdára újabb területfoglalási engedélyt igényeltek.
A tetemeket ezen az úton szándékoznak elszállítani a szeméttelepre, ezért kiemelten fontos, hogy szerdán minél többen legyünk itt. Célunk, hogy megakadályozzuk, hogy városunkból dögtemető váljon.
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – kérte egy könnyekkel küszködő nyugdíjas.
Magyarországon március elején figyeltek fel először a száj- és körömfájás megjelenésére, amelyet később Szlovákiában is észleltek. A határok mentén fertőtlenítő állomásokat alakítottak ki a vírus terjedésének megakadályozása érdekében. Múlt pénteken a levéli telepen befejeződött 3000 szarvasmarha leölése, hogy megfékezzék a betegség további terjedését.