Orbán Viktor megbízta Nagy Mártont, hogy indítsa el a tárgyalásokat a magyar-amerikai kettős adóztatást elkerülő egyezmény megújításáról.


Bidenék döntése után, Trump elnöki beiktatását követően talán még gyorsabban sikerül visszaállítani a korábbi állapotokat.

Orbán Viktor megbízta Nagy Mártont azzal, hogy indítson tárgyalásokat a magyar-amerikai kettős adóztatást elkerülő egyezmény megújításáról, ami a legutóbbi Magyar Közlönyből derült ki.

A nemzetközi üzleti kapcsolatokban kiemelkedően fontos, hogy a részt vevő országok között létezzen egy olyan megállapodás, amely lehetővé teszi, hogy az ügylet után ne kelljen mindkét félnek adót fizetnie. Ilyen egyezmény korábban fennállt Magyarország és az Egyesült Államok között, ám a Biden-kormány 2022-ben felmondta ezt a megállapodást. Ennek hátterében az állt, hogy a magyar kormány nem támogatta a globális minimumadó bevezetését.

Ezúttal elkerülhetetlen volt a döntés: 2023 végén végre megszületett a törvény, azonban addigra a magyar-amerikai egyezmény már a múlté vált. Varga Mihály pénzügyminiszter ősszel felvetette, hogy szükséges lenne a megállapodás újbóli életre keltése.

Csütörtök estén a Magyar Közlönyben megjelent a miniszterelnök határozata, amelyben kifejezi egyetértését a Magyarország Kormánya és az Amerikai Egyesült Államok Kormánya közötti megállapodás létrehozásával. Ez a megállapodás célja a jövedelemadók terén a kettős adóztatás elkerülése és az adóelkerülés megelőzése. A tárgyalások lebonyolítására és az előkészített megállapodás kormány elé terjesztésére Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert hatalmazta fel.

Ezzel egyidejűleg Nagy Márton kinevezte Katona Bencét, a Magyar Fejlesztési Bank elnökét a magyar-amerikai üzleti kapcsolatokért felelős miniszteri biztosnak.

A Katona feladatai közé tartozik, hogy felfedezze az új befektetési és üzleti együttműködési lehetőségeket, különös hangsúlyt fektetve az információtechnológia, mesterséges intelligencia, digitalizáció, autóipar, egészségügy és oktatás területeire. Segíti a nemzetgazdasági minisztert abban, hogy erősítse a Magyarország és az Egyesült Államok közötti befektetői kapcsolatokat, miközben felméri és koordinálja azokat a piaci lehetőségeket, amelyek támogatják a magyar cégek amerikai piacon való megjelenését. Érdemes megjegyezni, hogy a miniszteri biztos pozícióhoz nem kapcsolódik semmiféle anyagi juttatás vagy külön titkárság.

Katona Bence január 1-jétől tölti be a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatói posztját, miután korábban, 2023 óta a Nemzeti Tőkeholding vezetését látta el. Kinevezésekor a miniszter kifejezte elvárásait, miszerint Bence feladata lesz a Magyar Fejlesztési Bank szerepének megőrzése és erősítése a hazai vállalkozások teljesítményének fokozásában, valamint versenyképességük javításában, mindezek pedig hozzájárulnak a gazdasági növekedés előmozdításához. Az új megbízatás tehát nem csupán egy új kihívás, hanem egyben lehetőséget is teremt arra, hogy Bence jelentős hatással legyen az amerikai kapcsolatok építésére is.

Related posts