A magyar sellő, akire a világ elitje pillanatok alatt felfigyelt, már csak arra vár, hogy felfedezze az igazi mélységeket.


Két éve, 2023 áprilisában Törőcsik Zsófia még csak ismerkedett a szabadtüdős búvárkodással, de első versenyén rögtön nemzeti rekordot döntött uszonyos úszásban, majd betört a világelitbe - és közel jár a világcsúcs megdöntéséhez. Idén tavasszal, három hét alatt három nemzetközi versenyen ért el kimagasló eredményeket, amelyeknek köszönhetően kvalifikált az augusztusi világjátékokra, és négy méterre megközelítette a monofin versenyszám világrekordját. És könnyen lehet, hogy mindez még csak a kezdet. Exkluzív interjú Törőcsik Zsófiával, a szabadtüdős búvársport nemzetközi szinten jegyzett magyar klasszisával.

Csütörtök délelőtt, éppen edzés után találkoztunk a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda egyik kültéri medencéje mellett Törőcsik Zsófiával, szabadtüdős búvárral, aki mindössze két éve űzi a sportágat. Viszont már ott van a világ legjobbjai között, és márciusban kvalifikált a világjátékokra - amelyet a nem olimpiai sportágak olimpiájaként emlegetnek. Története a hazánkban egyelőre még alig ismert sportággal nem mindennapi, jóval 30 éves kora után jött rá, hogy ezt kereste, és egy baráti nyaralás során tudatosult benne, ezzel komolyabban akar foglalkozni.

Törőcsik Zsófia az Indexnek nyújtott exkluzív interjújában felidézte,

Ez az eset arra emlékeztet minket, hogy sosem késő felfedezni valami újat, és bátran belevágni ismeretlen kihívásokba.

Gyerekkorom óta valami megmagyarázhatatlan vonzalom húz a víz felé. Mindig is úgy éreztem, mintha egy titkos világ része lennék, ahol a víz lágy hullámai körülölelnek. Egy napon, az uszodában, a triatlonosok felfigyeltek rám; észrevették, hogy mennyire otthonosan mozgok az elememben. Javasolták a szüleimnek, hogy csatlakozzak hozzájuk, és ezzel megkezdődött az én sportolói utam. Középiskolás éveim során a triatlon lett a szívügyem, s ez a szenvedély végigkísért az évek során. Volt, hogy heti 11 edzésre is eljártam, és számos megyei, valamint országos bajnokságon mérettem meg magam. A víz világában megtaláltam azt a különleges érzést, amiért érdemes küzdeni.

- elevenítette fel a kezdeteket lapunknak Törőcsik Zsófia, aki ezzel együtt azt is elmondta, annak ellenére, hogy a triatlon bizonyos értelemben csapatsport, már ami a felkészülés döntő részét illeti, ő sokszor egyedül érezte magát, és bizony voltak negatív élményei. Ezek megértése, feldolgozása hosszú éveket vett igénybe, ugyanakkor formálta a személyiségét.

Folyatatva a gondolatmenetet, így fogalmazott: "Ez az időszak arra tanított, hogy a küzdelem és a kitartás elengedhetetlen a céljaim eléréséhez. 24 évesen hagytam abba a versenyszerű triatlont, és azóta már több mint egy évtized eltelt, de a víz iránti vonzalmam sosem múlott el. Az úszóedzések már nem csábítottak úgy, mint régen, de mélyen belül éreztem, hogy szükségem van arra, hogy újra a vízben legyek. Tudtam, hogy valami hiányzik, ám akkor még nem voltam tisztában azzal, hogy pontosan mi az, amit keresek."

Zsófia felelevenítette, hogy 2022 végén, baráti társasággal elutazott Máltára, ahol magyar vezetővel búvárkodni mentek. Ott történt meg a sorsfordító pillanat, és vesztette el félelem érzetét a mélységgel.

Emlékszem, két sziget között kimentünk a nyílt vízre, sötétkék mélység volt előttem, nem tudtam, hány méter mélyen van a hajóroncs, de amint betettem a fejemet a vízbe, minden félelmem szertefoszlott. Csak azt éreztem, hogy le akarok úszni a fenékig, és megérinteni a hajóroncs korlátját. Ebben a mélységben már csak palackos búvárok voltak, akik nem értették, mit keresek én ott, 16 méter mélyen - a vezetőnk is rácsodálkozott erre. Azt mondta, ezzel a képességgel muszáj kezdenem valamit, mert ez "nem normális"

- folytatta Törőcsik Zsófia, aki a mai napig a legmeghatározóbb élményei között említi a máltai kirándulást. Szavai szerint ezen a különleges utazáson valami mélyen megváltozott benne; felfedezte, hogy régóta erre vágyott. Hazatérve lelkesen kezdett el kutakodni az interneten, hogy jobban megismerje a sport világát.

Szerencséjére rábukkant az interneten Sopronyi András oktatóra, aki a sportágban kiemelkedő eredményekkel büszkélkedhet.

A legjobb szakembert találtam meg András személyében. Felvettem vele a kapcsolatot, és küldtem neki két videót Máltáról, hogy mondja el a véleményét. Egyből meglátta bennem a lehetőséget, és lelkesen invitált a kétnapos oktatásra, ami elengedhetetlen volt ahhoz, hogy elkezdhessem az edzéseket. Azt azért tudni kell, hogy a szabadtüdős búvárkodás az átlagosnál veszélyesebb sport. Szükség van arra, hogy elsajátítsd az elméleti és gyakorlati alapokat ahhoz, hogy érdemi edzésmunkát végezhess. Sokáig húztam, halasztottam, hogy elmenjek a tanfolyamra, de amint rendeződtek a dolgaim, és volt lehetőségem a munka mellett, elmentem Andráshoz a tanfolyamra. Utólag is köszönettel tartozom neki, hogy kéthetente felkeresett, és járt a nyakamra emiatt

- árulta el Zsófia, aki végül 2023 februárjában részt vett Sopronyi András oktatásán, majd azonnal sikeresen letette a vizsgát. Uszony nélküli úszásban az első próbálkozás során körülbelül 33 méter már jónak számít, de Zsófi lenyűgöző módon 66 métert úszott, ezzel rögtön a második szintre lépett. Később kiderült, hogy ez a teljesítmény valóban különlegesnek számít, hiszen rajta kívül csupán egyetlen egy ember tudott a klubban hasonló távolságot megtenni egy levegővétellel a tanfolyam vizsgája alatt.

Már a vizsga pillanatában, az első éles úszásnál megéreztem, hogy ez az, amit kerestem; talán szinte erre az életre születtem. Azóta is tart a szerelem a freediving iránt. Folyamatosan azon agyalok, mikor merülhetek újra a víz alá, mikor tapasztalhatom meg a fejlődés örömét. Ezt a szenvedélyt akár egy „kattanásnak” is nevezhetném, de számomra igazán felemelő élmény. Alig telt el néhány hét a tanfolyam befejezése után, amikor 2023 áprilisában Veszprémben részt vettem az első versenyemen. Ott rögtön 178 métert úsztam monofinnel, ezzel pedig nemzeti rekordot állítottam fel!

Zsófia izgatottan osztotta meg első sikerélményét, miközben elmerült a szabadtüdős búvárkodás izgalmas világában. Elmondta, hogy a sportnak három fő dinamikus versenyszáma létezik: a monofin, a bifin és a nofin. Ezen kívül létezik egy különleges statikus versenyszám is, amely a víz felszínén, mozdulatlanul zajlik. Ennek a lényege, hogy egyetlen levegővétellel minél hosszabb ideig tudjunk a víz alatt maradni. Zsófia szavaiból sugárzott a szenvedély, ahogy a búvárkodás mélységeit és kihívásait ecsetelte.

Visszatérve Törőcsik Zsófia eddigi rövid, de annál figyelemre méltóbb pályafutására, kezdetben nehezen tudta összehangolni a munkahelyi kötelezettségeit a heti három úszóedzéssel. Azonban mára eljutott arra a szintre, ahol ez a mennyiség már elengedhetetlenné vált számára. Hetente legalább három alkalommal látogatja az úszómedencét, és ugyanennyiszer a konditeremben is szorgalmasan tréningezik.

A struktúra most már teljesen átalakult, az edzések és a gondolkodásmódom is jelentős változáson ment keresztül. Ennek a sportágnak a lényege, hogy képes legyél felülírni az élet ösztöneidet, és legyőzni azokat a pillanatokat, amikor a víz alatti levegővétel vágya feltör benned. Számomra ez a legnagyobb kihívás. Csak a fizikai erőnlét nem elegendő; legalább annyira elengedhetetlen, hogy mentálisan is felkészült legyél, hogy visszaszorítsd az ösztönös reakcióidat. A fizikai és mentális alapok harmonikus együttműködése szükséges ahhoz, hogy sikeres legyél. Meg kell tanulnod rendkívüli figyelmet fordítani a semmire. A víz alatt tudatosan figyeled magad, de közben elengeded a gondolatokat – ez a kulcs. Zsófia, aki triatlonos múltjából merít erőt, határozottan elzárkózik attól a lehetőségtől, hogy féltávnál feladja az úszást.

Tisztában van vele, hogy milyen célt tűzött ki maga elé, és ezért hajlandó mindent megtenni, hogy elérje. Ugyanakkor fontos, hogy ezt a sportágat okosan űzze, hiszen a víz mélyén a túlzott igyekezet könnyen veszélyes helyzetet teremthet. Még ő is megtapasztalta már, hogy előfordulhat, hogy néhány másodpercre elveszíti az eszméletét a víz alatt.

A szabadtüdős búvárkodásnak két nemzetközi szervezete létezik, az AIDA és a CMAS, mindkettő szigorú irányelveket állít fel a szabályos merülésekre vonatkozóan. Ahhoz, hogy a merülés érvényes legyen, fontos, hogy felbukkanj a víz felszínére, tudatában legyél a környezetednek, stabilan tartsd magad, és jelezd, hogy minden rendben van. Ha ezeket a feltételeket nem teljesíted, az úszás érvénytelennek számít. Sajnos tavaly Belgrádban én is átéltem egy hasonló helyzetet, amikor néhány másodpercre elveszítettem az eszméletem a víz alatt.

Törőcsik Zsófia most már pontosan tisztában van saját határaival, és nem követett el a későbbiekben hasonló hibát. Sőt, idei versenyein kifejezetten jól teljesített, olyannyira, hogy kvalifikált az augusztusban esedékes világjátékokra, amit a nem olimpiai sportágak olimpiájaként emlegetnek. Március közepén, Zágrábban volt az első versenye, és ugyan erre még csak bemelegítő jelleggel tekintett, monofinben 277,5 métert úszott, ami mindössze négy méterrel marad el a szám világrekordjától!

Nem számítottam rá, hogy rögtön első versenyemen az évben ilyen eredményt érek el. A 277,5 méter kimagasló teljesítmény, nagyon közel volt a világcsúcs. Amint hazaértünk Zágrábból, indultunk is tovább Kínába, ahol megnyertem a monofin és a nofin, tehát az uszony nélküli versenyt is - ezzel kvalifikáltam magam az augusztusi világjátékokra. A két első hely ellenére nem voltak annyira kiemelkedők ott az eredményeim, megbeszéltük Sopronyi András edzőmmel, hogy nem tolom túl, és nem kockáztatok. Annyit úszom, amennyi a kvalifikációhoz szükséges. Ennek ellenére azért uszony nélküli úszásban egyéni csúcsot döntöttem 183 méterrel.

A kínai verseny izgalmai után hamarosan következett a belgrádi világkupa, ahol Zsófia lenyűgöző teljesítménnyel, 189,5 méteres ugrással állította fel újabb egyéni csúcsát a nofin számban. Érdekesség, hogy ez az eredmény egyben a férfi mezőnyben is nemzeti rekordnak számít. A verseny után Zsófia kiemelte, hogy a világ élvonalában valóban észlelhető eltérés van a női és férfi mezőny között, különösen a tüdőkapacitás tekintetében. Azonban azt is hangsúlyozta, hogy a különbség nem olyan drámai, mint más sportágakban, ahol a férfiak dominanciája sokkal szembetűnőbb.

Az utóbbi hetek rendkívül intenzívek voltak, de Zsófia számára úgy tűnik, minden nehézség megérte, hiszen most már a női világranglista második helyén áll, ami egyenesen a közvetlen elit körébe emelte. Elmondása szerint a szabadtüdős búvárkodás nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is komoly kihívást jelent. A víz alatti levegővétel hiánya folyamatos feszültséget teremt, és a helyzet kezelése kulcsfontosságú. Zsófia úgy véli, hogy a versenyzés során tapasztalt mentális megterhelés ugyanolyan mértékű, mint a fizikai kifáradás, hiszen a koncentráció és a fókusz megőrzése elengedhetetlen a sikerhez.

A felkészülés és az edzések időtartama rendkívül fontos szerepet játszik a teljesítményemben. Kifejezetten a keddi edzéseket szoktam a legintenzívebben megközelíteni, mert úgy gondolom, hogy ha képes vagyok nehéz körülmények között, akár kevesebb alvással és stresszes helyzetekben is jól teljesíteni, akkor a versenyeken is jobban fogok tudni teljesíteni. Nincs egy konkrét rituálém, de mindig betakarózom és relaxáló zenét hallgatok közvetlenül a verseny előtt. Ez segít abban, hogy mentálisan felkészüljek a kihívásokra. Ilyenkor elképzelem a verseny menetét, és próbálom memorizálni az összes részletet, amit majd látni fogok. Mivel vizuális típus vagyok, ez a módszer nagyon hatékony számomra, mert így elkerülöm a váratlan helyzeteket. Ez a mentalitás sokat segít, és hozzájárul a sikeremhez.

- magyarázta Zsófia, aki hangsúlyozta, hogy 36 évesen még korántsem számít idősnek a sportág világában. Ezért is különleges a helyzete, hiszen itt nem olyan könnyű "kiöregedni", mint más sportágakban, például a felszíni úszásban vagy a tornában. Ráadásul létezik masters kategória 50 év felett, így bőven akad motivációja a következő évek kihívásaira.

Persze a céljairól is kérdeztük a szabadtüdős búvár sportág elitjében jegyzett Zsófiát, aki elárulta, ezzel mindig óvatosan bánik. Egy adott verseny előtt nem szeret arról beszélni, milyen eredménnyel lenne elégedett, mert annak addig van ereje, míg az nincs kimondva. Utólagosan persze szívesen beszél edzőjével arról, hogyan látta saját teljesítményét, eredményét, de előzetesen nem annyira szereti megosztani várakozásait.

Idén igencsak izgalmas kihívások várnak rám, hiszen számos jelentős versenyre készülök. Az első állomás május 18-án kezdődik Görögországban, ahol a CMAS-világbajnokságra készülök. Ez valóban komoly megmérettetés lesz, hiszen a mezőny erős, és a verseny szintje is magas. Ezt követően az AIDA világbajnoksága vár rám Japánban, ami szintén elég nagy kihívás, és már nagyon várom. A kínai világjátékok szintén a tervek között szerepelnek; ez az esemény rendkívül fontos lesz a pályafutásom szempontjából, és biztos vagyok benne, hogy felejthetetlen élményekkel gazdagodom majd. Emellett tervezem, hogy szeptember végén részt veszek a ciprusi mélységi világbajnokságon is. Mielőtt azonban elindulnék, szeretnék Horvátországban tölteni három hetet edzőtáborban, ahol még inkább felkészülhetek a megmérettetésekre, és lehetőséget kapok arra, hogy a saját határaimat feszegetve fejlesszem magam.

A közeljövő versenyeivel kapcsolatban osztott meg részleteket Törőcsik Zsófia, a magyar szabadtüdős búvár, aki a nOxygen Apnea Club büszke tagja. Zsófia nemcsak a klub első versenyzője volt, aki elérte a lenyűgöző 200 métert uszonyos úszásban, hanem még ennél is nagyobb ambíciókkal tekint a jövőbe. Bár nem szereti előre lebegtetni terveit, egy titkos vágyat azért megosztott: a monofin számban a 300 méteres álomhatár már szerepel a listáján, csupán 18 méter választja el attól, hogy ezt a célt elérje. Zsófia számára ez csak a kezdet, és a víz alatt rejlő határok feszegetése izgalmas kihívást jelent számára.

Talán nem most, hanem később éri el a vágyott rekordot, de ő minden egyes nap ezért a célért küzd. Természetesen a jövőbeli lehetőségei is befolyásolják, hogy minden nap, minden órában ezzel a szenvedéllyel foglalkozhasson. Egy dolog azonban biztos: a versenyzést félretenni nem áll szándékában, még akkor sem, ha ez akár egy-két éven belül is bekövetkezhet.

Törőcsik Zsófia példája bizonyítja, sosem késő új kihívásokba belevágni az életben, a legfontosabb az, hogy meglegyen hozzá a szenvedély, az alázat és a kitartás. Képletes példával élve, Zsófia előtt az igazi mélységek még csak most fognak megnyílni. Végezetül, alább egy videó a medencés edzésről.

Related posts