Aszály sújtja Somogy vidékét: a kajszibarack termését jelentősen csökkentette a szárazság, így a gyümölcs mérete is elmarad a megszokottól. A helyi gazdák számára ez nemcsak anyagi veszteséget jelent, hanem a hagyományos gyümölcstermesztés jövőjét is kérd


A vízhiány nem csupán a termések mennyiségét és minőségét befolyásolja kedvezőtlenül, hanem hosszú távon a gyümölcsösök jövőjét is komoly kihívások elé állítja.

Elképesztő mértékű szárazság sújtja Somogy megyét, a fák pedig egyre inkább szenvednek az aszálytól - számolt be róla a Somogy Vármegyei Hírportál.

Az éghajlatváltozás egyre súlyosabban érinti a mezőgazdaságot, az aszály egyre nagyobb kihívást jelent a gyümölcstermesztésben. Különösen nagy a gond az öntözetlen ültetvényeken, ahol a meggyszemek elaprósodtak, de a kajszi is megsínyli az aszályt.

A mi környékünkön ugyan megtalálható az öntözőrendszer, de sajnos évek óta csupán ígéretek sorát hallgathatjuk, és a mai napig nem üzemel.

- mondta Szabó Zoltán, a siófoki Sió Fruit Family Kft. tulajdonosa.

Kiemelte: bár az agrárminiszter már jelezte a rendszer újbóli elindítását, eddig még nem történt meg a várva várt lépés. A közbeszerzési eljárás sem indult el, és bár reméljük, hogy hamarosan sor kerül rá, addig sajnos egyre több fa pusztul el.

Vannak, akik kétezer literes tartályokkal látják el a fákat vízzel. Megértem, hogy a szántóföldi növénytermesztésben is komoly problémákat okoz a szárazság, de a mi helyzetünk sokkal súlyosabb. Az aszály már több tíz éve épített ültetvényeinket tizedeli, és az ilyen károk helyrehozása nem oldható meg egyetlen év alatt, ahogy az a búza vagy kukorica esetében könnyebben kivitelezhető.

- fejtegette a gazda.

Szabó Zoltán szerint ezen a vidéken meg lehetne oldani a gazdák gondját, ha lenne vízpótlás, de Somogyban vannak helyek, ahol az öntözés még támogatással is annyira költséges, hogy csak esőért imádkozhatnak.

A fa talán nem szárad el, csupán az, amelyik beteg, de nem tudja megérlelni a gyümölcsöt: a barackot hiába várjuk, besárgul ugyan, de végül csak lehullik. Így próbálja a fa eltávolítani magától, hogy energiát takarítson meg a túlélés érdekében.

- Kérlek, tedd különlegessé a mondandódat! - emelte ki a portálnak Mózer Gyula, a hácsi termelő.

A gazdálkodó ültetvénye a dombtetőn helyezkedik el, ami miatt a szükséges vízmennyiség rendkívül költséges lenne. Mózer Gyula már régóta vár az esőre, amely errefelé már hosszú ideje elkerüli őket. Jelenleg a sárgabarack szüretelése zajlik, a termés szép látványt nyújt, ám a mérete csalódást okoz: inkább apró vagy közepes gyümölcsökről van szó. A gyümölcsök a fáról leesve megütődnek, és sajnos csak cefreminőségűvé válnak.

A balatonvilágosi Gyümölcsért Kft. rendelkezik egy saját öntözőrendszerrel, amely aktívan üzemel, azonban a fák nem tudják megfelelően hasznosítani a vizet, mivel a levegő rendkívül száraz.

Az öntözés 35 fok felett és ennyire páramentes körülmények között nem vezet sikerre

- fejtette ki Borsos Gergely, a kert vezetője.

Az ültetvényen mikroöntözési technológiát alkalmaznak, amely külső csepegtetés formájában működik a hatvan hektáros területen. Azonban a légköri aszály következtében a növények nem képesek megfelelően felvenni a vizet. Ennek egyik fő oka, hogy a levelek nem tudnak lélegezni, ezért a víz sem jut el hozzájuk. Borsos Gergely hangsúlyozta, hogy emellett a rendszer fejlesztése is elengedhetetlen, mivel gyakran nem érkezik elegendő víz az öntözéshez.

Az aszály nem csupán az aktuális év eseményeire gyakorol hatást, hanem a következő év kilátásait is alapvetően befolyásolhatja. A vízhiány miatt a fák gyakran víz-stressz állapotba kerülnek, ami gátolja a rügyek megfelelő fejlődését. Ennek következményeként csökken a virágzás mértéke, ami a következő szezon termésmennyiségének jelentős visszaesését eredményezheti. Továbbá, a legyengült és kiszáradt fák jobban ki vannak téve a téli fagyoknak, ami tovább fokozza a már így is meglévő károkat.

Különösen nagy veszélynek vannak kitéve a fiatal, nemrégiben ültetett gyümölcsfák, amelyek még nem alakították ki teljes gyökérzetüket. A tartós vízhiány ezeknél az új növényeknél jelentős növekedési nehézségeket idézhet elő: a gyökerek képtelenek elegendő nedvességet felvenni, ami a levelek károsodásához, a gyümölcsök fejlődésének csökkenéséhez, és súlyosabb esetekben a növény teljes pusztulásához vezethet.

Ahogy már említettük, az aszály a Homokhátság területén is jelentős károkat okoz, ahol a gyümölcsfák állapota is romlott. A szatymazi barackosban az öntözővíz igazi kincsnek számít, szinte felbecsülhetetlen értékkel bír. Csak így van esély arra, hogy a súlyosan meggyengült kajszifát megmentsük.

Related posts