A kokárdával táncoló drag queen válasza: Ez egy különleges művészeti forma, amelyben a színpadi előadás és az önkifejezés találkozik, n

A budapesti Pride rendezvényen bemutatott előadásaikról, a földre hajított kokárdáról, valamint Orbán Viktor reakciójáról beszéltek a Telexnek Emma Rebel és Mia Szösz, a két érintett drag queen.
A szombati budapesti Pride-on két drag queen fellépése komoly visszhangot váltott ki, ahogy azt lapunk is beszámolt róla. A kormánypárti politikai elit, köztük Orbán Viktor, aki a produkciót kiragadva kritizálta az eseményt, nem habozott kifejezni véleményét. "Van, aki erre büszke. Mi nem kérünk belőle!" – írta a miniszterelnök Facebookon, ezzel is hangsúlyozva álláspontját. A zenei szektor is reagált a történtekre. Majorosi Marianna, a Csík zenekar énekesnője, hevesen kifogásolta, hogy zenekara ismert dala, a "Most múlik pontosan", felcsendült az eseményen. Orbán Viktor erre válaszul közösségi oldalán azt írta: "Kedves Majorosi Marianna! Az ország többsége Önnel van, ne hagyja magát!" A Quimby is megszólalt a dal kapcsán, jelezve, hogy bár a jelenlegi jogi keretek nem írják elő az engedélykérést, kérik a jövőbeli szervezőket, hogy tájékoztassák őket arról, milyen kontextusban kívánják felhasználni a dalaikat.
A szabadúszó sminkeskét, illetve recepciósként dolgozó előadók elsősorban azt hangsúlyozták ki, hogy a draget nem lehet polgárpukkasztás nélkül csinálni, azonban jó lenne, ha mindenki megértené: "ez egy előadó-művészeti ág, nem egy beteg szexuális perverzió." Többek közt a Megafon is kiragadta azt a pillanatot, amikor Mia Szösz földre dobott egy kokárdát, majd elővett egy szivárványos zászlót, Déri Stefi szerint ez az előadás adta a Pride esszenciáját. Az előadó szerint egészen más volt az üzenet, mint amit kiragadtak.
Azt akartam üzenni a transznemű embereknek, hogy fontolják meg, hogy mi a fontosabb a számukra: az identitásuk vagy a hazájuk. Lehet, hogy ez rosszul hangzik, pedig nem hazaárulásra akarok senkit rávenni, de jelen helyzetben a transzok a marginalizált csoporton belül is a legesleg-marginalizáltabbak, és néha szinte hajtóvadászatot indítanak ellenük. J. K. Rowling például a múltkor arra buzdított mindenkit, hogy ha egy transzneművel találkoznak egy nyilvános mosdóban, nyugodtan fotózzák le. Ez kb. ugyanaz a kategória, mint a Metropol felhívása, hogy fotózzanak be a nők szoknyája alá. Azt pedig, hogy mit jelképezett a sebem, a nézők interpretációjára bízom, nekem mindenesetre egy tátongó sebet jelent, amit az elmúlt évtizedek politikája ejtett rajtam mint a közösség tagján
- nyilatkozta, hozzátéve, hogy a ledobás csupán egy technikai lépés volt, mivel nem kívánta, hogy a kezében maradjon.
Emma Rebel véleménye szerint "aki belemerül a drag világába, függetlenül attól, hogy kisebb vagy nagyobb fellépésekről van szó, vállalja a kockázatot, hogy amit csak megoszt az online térben, az negatív reakciókat vonhat maga után."
Az utóbbi néhány évben, ahogy a kormány rosszindulata egyre inkább felerősödött, gyakran ingadoztam a lelkiállapotom között. De egy dologban biztos voltam: részt veszek a Pride-on. A drag előadásaimmal szeretném növelni a láthatóságunkat, és tisztában vagyok mindazzal, ami ezzel jár. A drag queenek a közösség legszínesebb és legfeltűnőbb képviselői, és ez a szerepünk elengedhetetlen része. Az én karakterem szándékosan kirívó, így több figyelmet irányítok az LMBTQ+ közösség bármelyik betűjére. Technikailag véve, én egy bohóc vagyok – egy szórakoztató elem, aki a közönséget szórakoztatja és inspirálja.
- nyilatkozta Mia Szösz arra a kérdésre, nem merült-e fel benne dilemma azzal kapcsolatban, ilyen politikai körülmények közt elvállalja-e a fellépést. Emma Rebel ugyanerre a kérdésre elmondta, a betiltás lehetőségéről hallva először megijedt, hogy az utcára se mehet majd majd ki.