Az Európai Unió figyelemre méltó lépésre készül, amely érintheti azt a területet, amelyet Orbán Viktor is vitathatónak tart.


Az Európai Unió a jövő héten várhatóan elfogad egy új irányelvet, amely a kontinens versenyképességének javítására vonatkozik - jelentette be az Euractiv hírportál, amely már hozzáfért a dokumentumhoz. Ez a téma különösen aktuálissá vált a magyar uniós soros elnökség alatt, amikor is a versenyképesség kérdése a legnagyobb kihívások közé emelkedett.

Orbán Viktor miniszterelnök korábban kifejezte, hogy a magyar elnökség fókuszában a versenyképesség áll, és tavaly ősszel bejelentette a Budapesti Deklarációt, amely e célok elérését szolgálja. Érdekes módon még a magyar kormány kritikusai is elismerték, hogy ezen a területen a magyar soros elnökség alatt jelentős előrelépések történtek.

Az Euractiv most arról számolt be, hogy eljutott hozzájuk annak a dokumentumnak a tervezete, amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egyfajta "vezérlő csillagnak", iránytűnek szán a következő szűk öt évre a versenyképesség javításával kapcsolatban. A hírportál szerint

A tervezet, amelynek nyilvánosságra hozatalát jövő hét szerdájára halasztották, Ursula von der Leyen bizottsági elnök korábbi, karácsonyi időszakban történt megbetegedése miatt, az uniós intézmények, a tagállamok és a magánszektor közötti szorosabb gazdasági "együttműködést" is előtérbe helyezi. Az Európai Bizottság fő üzenete azt hangsúlyozza, hogy "egyszerűsítésre és gyorsabb eljárásokra" van szükség.

A javaslatban ezen felül:

"Az EU jövője, mint gazdasági erőközpont, befektetési célpont és termelési központ, sürgős sebességváltást és szemléletváltást igényel, mivel jelenlegi helyzete komoly kockázatokkal néz szembe" – olvasható a dokumentumban. Ezen kívül megemlítik, hogy "az iparosodás visszaesése és a gazdasági nehézségek" következményei már a tavaly júniusi európai választások eredményein is nyilvánvalóvá váltak.

A tervezet szerint a vállalkozások szabályozási terheit enyhíti majd az Európai Bizottság által február 26-án bevezetett úgynevezett "egyszerűsítési omnibusz", ez a csomag számos területen "messzemenő egyszerűsítést" javasol, és segít csökkenteni a kisebb cégek által tapasztalt "túlzott kötelezettségeket" az adminisztrációs jelentések területén. A dokumentumban emellett egy "testre szabott szabályozási rendszert" szorgalmaznak a kis- és középvállalkozásoknál (kkv-k) nagyobbnak, de a nagy multinacionális vállalatoknál kisebbnek számító cégek számára, valamint egy speciális, (az EU 27 tagállamán felüli) "28. jogi entitás" létrehozását is a több tagállamban működő vállalatok számára.

A dokumentumban megállapítják, hogy a Bizottság elkötelezett a "szükséges lépések" megtételében, hogy eleget tegyen ígéretének, mely szerint a jelentéstételi kötelezettségeket 25%-kal csökkentik minden magánvállalat számára, míg a kis- és középvállalkozások esetében ez a csökkentés akár 35%-ra is rúghat. Ezen felül a Bizottság javaslatot tesz egy új "versenyképességi koordinációs eszköz" létrehozására is, amely a tagállamok közötti együttműködést segítheti a közös stratégiai érdekű projektek megvalósítása során.

A tervezetben szerepel egy olyan javaslat is, amelyet Ursula von der Leyen már a Bizottság elnökévé való újraválasztási kampánya során is felvetett: a következő hétéves uniós költségvetés keretein belül egy különálló "Versenyképességi Alap" létrehozását szorgalmazták.

A tervezet szerint a pénzügyi ágazatban a Bizottság a banki finanszírozás "feloldására" törekszik majd a blokk értékpapír piacának "újjáélesztésével". Emellett "ambiciózus intézkedéseket" javasoltak a "sokkal egységesebb felügyelet", a határokon átnyúló befektetések előtt álló adóügyi akadályok felszámolása, valamint a tőzsdék és pénzügyi alapok "piacvezérelt" konszolidációja érdekében - részletezte az Euractiv a jövő héten elfogadni tervezett dokumentum tervezetét.

Related posts