A modern kapcsolatok világában egyre gyakoribbak a „situationship” vagy „liquid love” jelenségek, amelyek különös kihívások elé állítják az ismerkedni vágyókat. Ezek a fogalmak olyan kapcsolatokra utalnak, ahol a határok és a definíciók homályosak, ami so

A bőség zavara sokszor megnehezíti a társkeresést, hiszen a végtelen lehetőségek tengerében könnyen elveszhetünk, vagy csupán felszínes kapcsolatokra korlátozódunk. Emellett számos más tényező is hozzájárul ahhoz, hogy sokan magányosnak érzik magukat a modern világban. De vajon miért érezzük azt, hogy a széles választék ellenére sem találunk igazán hozzánk illőt? És hogyan érdemes közelíteni az ismerkedéshez, hogy valóban tartós, tartalmas párkapcsolatot építhessünk fel?
Bár elsőre egyszerűnek tűnhet, valójában mégis komoly kihívásokat rejthet magában. Ezt az érzést élhetik át a mai fiatalabb generációk, akik éppen a párkapcsolatok kialakításának és a tartós kötődéseik megteremtésének időszakában járnak.
Bár a közösségi média és a különféle társ- és párkereső alkalmazások látszólag végtelen lehetőségeket kínálnak a találkozásokra, a legfrissebb kutatások azt mutatják, hogy sokan mégis nehezen navigálnak a randi világában. Számos fiatal küzd azzal, hogy nem találják meg a számukra ideális partnert, és sokan küzdenek az elköteleződéssel is, ami megnehezíti a tartós kapcsolatok kialakítását. Az online térben való ismerkedés, amelynek célja az, hogy megkönnyítse a találkozásokat, paradox módon sokak számára inkább problémát jelent, mintsem megoldást.
Régen a szülők választottak, most nekünk kell
A jelenség mögött húzódó okok sokrétűek és összetettek, így nem könnyű egyértelmű magyarázatot adni. Az utóbbi évtizedekben tapasztalható változások, például a felnőtté válás időpontjának eltolódása, jelentős szerepet játszanak ebben a folyamatban. A fiatalok egyre inkább hajlamosak előbb a szakmai ambícióikra és önmegvalósításukra fókuszálni, mielőtt elköteleződnének a személyes kapcsolataikban, ami új megközelítést igényel a felnőtt életről és a felelősségvállalásról.
Sokan lehetnek, akik a válások aggasztó arányát figyelve óvatosabbá váltak, és nem sietnek a döntéseikkel. Lehet, hogy nem is keresnek tartós, hivatalos kapcsolatot, inkább a szabadabb, elköteleződéstől mentes megoldásokat részesítik előnyben.
Valóban figyelemre méltó, hogy a párkeresés lehetősége az emberi történelem viszonylatában viszonylag új jelenségnek számít. Száz évvel ezelőtt a fiataloknak nem kellett saját maguknak döntéseket hozniuk ebben a kérdésben; a szülők, a nagycsalád vagy a helyi közösség gyakran átvállalták ezt a feladatot. Ma viszont, egy folyamatosan átalakuló és egyre bonyolultabb világban a fiataloknak egyedül kell megbirkózniuk a párválasztással kapcsolatos, sosem látott mennyiségű gazdasági és érzelmi kihívással. Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus, pletykakutató, e problémát történelmi kontextusba helyezve világítja meg a helyzet összetettségét.
Ráadásul a manapság meghozott döntéseknek nagyobb a súlya, hiszen az elmúlt évszázadban megkétszereződött a várható élettartam, így már nem egy-két évtizedre köteleződnek el az emberek, hanem gyakran 50-60 évre.
Bár folyamatosan üzeneteket váltunk, a közöttünk lévő távolság még mindig megmarad, hiszen idegenek vagyunk egymás számára.
Mindezt bonyolítja, hogy - nem utolsósorban a közösségi média megjelenése és a párkereső alkalmazások térhódítása miatt - hatalmas (virtuális) választék zúdul az ifjabb generációkra. Az, hogy egy fiatal gyakorlatilag a világon bárkivel megismerkedhet, inkább bénító hatással van rá.