Nyugodt csendben, váratlanul titkos háború kezdődött, egy új hadszíntéren vívják ádáz küzdelmüket az ellenfelek.
Fedezd fel, hogyan forradalmasíthatja az AI az üzleti világot! Unalmas mellébeszélés helyett konkretizált stratégiákkal, valós megoldásokkal és gyakorlati példákkal várunk egy egész napon át! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy első kézből értesülj a legfrissebb trendekről! Regisztrálj most, és tudj meg többet!
A kibertámadások és incidensek néha nagyon könnyen látható és mérhető károkat okoznak, például nagyon tisztán látszik, hogy egy-egy esetnél mennyi pénz tűnt el a számlákról vagy mekkora adatbázist loptak el. Máskor viszont a kibertámadásokkal politikai felfordulást okoznak, versenytársak reputációját döngölik földbe vagy a hadviselésben vetik be a hackereket. Olyan esetek is vannak, amelyeknél elsőre nem lehet tudni, később mekkora károkat fok okozni, hogy néhány százezer vagy millió ügyfél adatai kiszivárogtak. A legizgalmasabb esetekből szemezgettünk.
Szeptember végén a MoneyGram egy "kiberbiztonsági incidens" következtében kénytelen volt felfüggeszteni működését. Ezt követően a vállalat arra a megállapításra jutott, hogy egy jogosulatlan harmadik fél hozzáfért a rendszereihez.
Hozzájutott "egy bizonyos csoport" tagjainak személyes információihoz, és sikerült azokat megszereznie.
Ezek az adatok tartalmazzák a személyek neveit, elérhetőségeit, születési időpontjait, nemzeti azonosító számát, továbbá a kormány által kibocsátott személyazonosító okmányok másolatát, illetve egyéb azonosító dokumentumokat, mint például közüzemi számlákat. Emellett szerepelnek benne bankszámlaszámok, MoneyGram Plus Rewards azonosítók, tranzakciós részletek, valamint bizonyos esetekben, korlátozott számú fogyasztóra vonatkozóan, bűnügyi nyomozással kapcsolatos információk is.
A MoneyGram a globális pénzátutalási piac második legnagyobb szereplője, amely több mint 50 millió felhasználóval rendelkezik, és évente 200 milliárd dollárnál is több pénzt mozgat. A legutóbbi kibertámadás súlyos üzleti következményekkel járt az amerikai vállalat számára: a brit posta úgy határozott, hogy a támadást követően nem hosszabbítja meg a MoneyGram hosszú távú szerződését.
November végén szenzációs hír robbant be a médiába: az ugandai központi bank informatikai rendszerét hekkerek törtek fel, és ezzel körülbelül 17 millió dollár (kb. 6,6 milliárd forint) értékű összeget sikerült eltulajdonítaniuk.
A magukat "Waste" néven azonosító hackerek a hónap elején fértek hozzá a Bank of Uganda informatikai rendszereihez, és hajtották végre az illegális pénzátutalást. A délkelet-ázsiai székhelyű hackercsoport az ellopott összeg egy részét sajtóhírek szerint Japánba továbbította. Az incidens súlyosságát jelzi, hogy Yoweri Museveni elnök vizsgálatot rendelt el a kibertámadással kapcsolatban.
Az esemény ismételten rámutat a fejlődő országok pénzügyi szektorának kiberbiztonsági gyengeségeire, és várhatóan felerősíti a figyelmet a bankok és pénzügyi intézmények informatikai védelmének megerősítésére. 2016-ban egy hackercsoport 81 millió dollárt zsákmányolt Banglades jegybankjának Fed-nél vezetett számláiról. Csak azért maradtak el a 1 milliárd dolláros kártól, mert egy apró helyesírási hiba felfedte a tervüket.
Augusztusban egy iráni vállalat több mint 3 millió dollár váltságdíjat adott át, hogy visszaszerezze a megszerzett adatait.
Egy titokzatos hackercsoport úgy döntött, hogy nem osztja meg a húsz banktól megszerzett, érzékeny számlainformációk gyűjteményét.
A hackerek állítólag azzal a fenyegetéssel léptek fel, hogy amennyiben nem kapják meg a következő 10 millió dollárt kriptopénz formájában, akkor az általuk megszerzett adatokat – több millió iráni személyes számla- és hitelkártyaadatot – a dark weben értékesítik. Később azonban hajlandók voltak kisebb összegben megegyezni.
Az ország történetének egyik legnagyobb kiberbiztonsági krízisét a helyi hatóságok igyekeznek titokban tartani, mintha csak egy sötét titok lenne, amit el kell tussolni. A támadások mögött valószínűleg az IRLeaks néven ismert csoport áll, amely már korábban is célba vette iráni vállalatokat. Irán mindeddig tagadta az augusztus közepén történt eseményeket, amelyek következtében a bankok országszerte kénytelenek voltak leállítani az automatizált szolgáltatásokat.
Májusban a brit Christie's, a világ egyik legjelentősebb aukciósháza, súlyos kibertámadás célpontjává vált, amelyért a RansomHub nevű nemzetközi hackercsoport vállalta a felelősséget. A támadók a dark weben közzétettek egy állítólagos mintát az általuk megszerzett adatokból, ezzel is demonstrálva hatalmukat. Érdemes megemlíteni, hogy a Christie's a milliárdos Pinault családhoz tartozó Artemis SA vállalat irányítása alatt áll.
Az aukciósház tavaly globálisan körülbelül 6,2 milliárd dolláros bevételt ért el.
A május 9-én bekövetkezett támadás következtében az aukciósház honlapja leállt, mindössze néhány nappal azelőtt, hogy a Christie's megkezdte volna a 20. és 21. századi műtárgyak májusi árveréseit New Yorkban. Az aukciók szinte elmaradtak, de a Christie's, amely ekkor "technológiai biztonsági incidensnek" minősítette az eseményeket, ügyesen reagált a helyzetre. Külön weboldalon tette közzé az aukciós katalógusokat, és a regisztrált gyűjtők számára egy linket biztosított, amelyen keresztül online tudtak licitálni. Végül a Christie's honlapja körülbelül 10 napig nem volt elérhető.
A nagy nemzetközi sportesemények mindig kiváló terepet jelentenek a zavarosban halászó hackereknek, hacktivistáknak: ahol nagy a felhajtás, a rendszereket egyszerre tömegek használják és gyakran elterelődik a figyelem a szürke hétköznapokról, ott könnyebben célba érhetnek a támadók. Az AFP hírügynökség közlése szerint
Franciaország 68 kibertámadást szenvedett el a párizsi olimpia első hat napja alatt.
Mind a 68 támadást, köztük azt a kettőt, amely közvetlenül az olimpiai helyszínek erőforrásai ellen irányult, azonnal azonosították és megakadályozták
- A francia kormányfő szavait idézve számolt be róla az AFP hírügynökség.
Az ötkarikás játékok előtt a francia hatóságok figyelmeztettek a lehetséges fenyegetésekre, köztük arra a kockázatra is, hogy kiberbűnözők megpróbálnak jogosulatlanul hozzáférni számítógépes rendszerekhez. Ezek a kísérletek különösen a zavarkeltés és az adatlopás szempontjából aggasztóak.
Már az előző amerikai elnökválasztásokon is rendre külföldi befolyásolási kísérletekről, dezinformációs tevékenységekről, kibertámadásokról érkeztek jelentések, az idei őszi elnökválasztás sem volt ez alól kivétel:
A szomszédban zajló háborús konfliktusról is sorra érkeznek a hírek, hogy egyik vagy másik fél hol és hogyan próbálja megzavarni az ellenséges hatalom kritikus infrastruktúráját, hogyan próbálja meg demoralizálni ellenfelét.
Júniusban orosz hackertámadás érte az Ukrajnának szánt Leopard hackocsikat felújító Santa Barbara Systems hadiipari vállalatot. Az orosz NoName hackercsoport elismerte a támadás tényét és azt írta: a Santa Barbara Systems egy "russzofób" vállalat, ezért támadták meg. Oroszország rendre megtámadja hackerek segítségével azokat a vállalatokat, amelyek az ukrán haderő fegyverekkel való ellátásán dolgoznak.
Július elején az ukrán katonai hírszerzés azt állította, hogy közel 100, a Kreml háborús törekvéseit támogató orosz honlapot hackeltek meg, offline állapotba hozva őket. A honlapjuk helyett egy véres disznófejet érnek el a látogatók.
Július végén az ukrán médiában megjelent hírek szerint az ukrán katonai hírszerző ügynökség (HUR) által végrehajtott kibertámadás komoly fennakadásokat okozott Oroszország különböző területein. A több napig elhúzódó támadás jelentős zavarokat generált az orosz banki és távközlési rendszerek működésében. A támadók sikeresen lekapcsolták a legnagyobb orosz közösségi médiaplatformot, emellett több fizetési rendszer is leállt, ami tovább súlyosbította a helyzetet.
Október elején ukrán hackerek egy hatalmas kibertámadást indítottak az orosz állami médiavállalatot, a VGTRK ellen, amely az ország fő országos televízióinak tulajdonosa és üzemeltetője. A támadás Vlagyimir Putyin orosz elnök 72. születésnapján hajtották végre, és ukrán források szerint a hackerek éppen emiatt időzítették erre a napra a támadást.
Állami médiaholdingunk digitális infrastruktúráját az eddigi egyik legnagyobb, példátlan hackertámadás érte
- mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a támadás kapcsán. Egy forrás azt állította akkor, hogy a hackerek minden adatot letöröltek a szerverekről, beleértve a biztonsági mentéseket is.
Az év folyamán Európa számos országát célba vettek orosz hackerek, és a britek különösen sokat szenvedtek el a kibertámadásoktól.