Öt új állatfajt fedezett fel egy magyar kutató | 24.hu Egy magyar kutató izgalmas felfedezést tett: öt új állatfajt azonosított, amelyek eddig ismeretlenek voltak a tudomány számára. Ez a felfedezés nemcsak a biológiai sokféleség szempontjából jelentős,


Öt korábban ismeretlen halfajt fedezett fel egy magyar kutató, Nagy Béla a Kongói Demokratikus Köztársaság területén. Amint frissen publikált tanulmányában írja, a tudomány számára teljesen új fajok mindegyike a fogasponty-alakúak (Cyprinodontiformes) rendjébe tartozik, és feltehetőleg a kihalás fenyegeti őket.

Az újonnan felfedezett halfajok a Nothobranchius iridescens, N. katemomandai, N. marmoreus, N. dubieensis, valamint a Lacustricola gemma nevére hallgatnak. Testhosszúságuk 2-4,3 centiméter között mozog, és – ahogyan az a fogaspontyok esetében gyakran megfigyelhető – a hímek megjelenését élénk színek és lenyűgöző mintázatok teszik különlegessé.

A nőstények színe sokkal diszkrétebb, a testük szürkés és barnás árnyalatú, uszonyaik pedig áttetszően csillognak.

Az öt faj mindegyike a Kongói Demokratikus Köztársaság dél-keleti részén őshonos, ahol főként a szezonálisan megjelenő, mocsaras, vizes élőhelyeken, ártéri tócsákban fordulnak elő. Ebből adódóan egynyári életmódot folytatnak: a csapadékos évszakokban gyorsan fejlődnek ki és szaporodnak, lerakott tojásaik pedig a száraz évszakban nyugalmi állapotban maradnak, hogy a következő esőzéskor kikelhessenek.

Mivel kis területre korlátozódnak, Nagy Béla szerint mindegyiküket fenyegetettnek kell tekinteni, két faj esetében a veszélyeztetett, a másik háromnál pedig a sebezhető természetvédelmi besorolást javasolta.

Lapunk folyamatosan nyújt tájékoztatást az újonnan felfedezett állatfajokról, amelyek izgalmas hozzájárulásai a biológiai sokféleséghez. Korábbi írásaink az alábbiakban találhatók:

Related posts