Átadták a legújabb hazai üzemet, amely a visszaváltott palackok és dobozok feldolgozására specializálódott, ezzel új fejezetet nyitva a környezetbarát hulladékkezelés terén.


Az Alteo leányvállalata, a FE-Group, ma ünnepélyesen átadta legújabb automatizált gépsorát, amely jelentős mértékben, többszörösére növeli a kötelező visszaváltási rendszer keretében keletkező PET-palackok és fémdobozok feldolgozási kapacitását. A kőbányai telephelyen megvalósított beruházás során olyan korszerű hulladékfeldolgozó technológiát alkalmaztak, amely a legmagasabb hatékonyságot biztosít Magyarországon - áll a cég által kiadott hivatalos közleményben.

Már meghaladta a kétmilliárdot a visszaváltott italcsomagolások száma a kötelező átvételi rendszerben (DRS), ami jól mutatja, hogy a keletkező hulladék feldolgozásához és újrahasznosításához is jelentős kapacitásokra van szükség. Ennek első lépése az eltérő típusú csomagolások, azaz a PET-palackok és alumínium dobozok szakszerű szétválasztása és bálázása, előkészítve ezzel a különböző anyagáramokat az újrahasznosításra. Erre a folyamatra az Alteo leányvállalata egy komplex technológiával rendelkező feldolgozó gépsort fejlesztett kőbányai telephelyén.

Az innovatív, automatizált gépsor révén

a cég éves szinten több mint 14 ezer tonna visszaváltási rendszerben gyűjtött hulladékot képes válogatni és kezelni,

többszörösére bővítve a vállalat eddigi, DRS-ből származó hulladékfeldolgozó kapacitását. Az automata, gépi szeparációs technológiával (mágnesszalagokkal, optikai- és színszeparátorokkal) kibővített válogatóműből, továbbá a fém italos dobozok, illetve a PET palackok bálázására képes két bálázógépből álló technológiát az anyagmozgatást végző szállítószalag-rendszer egészíti ki.

Az Alteo leányvállalata, a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási koncessziós partnereként, tavaly óta aktívan részt vesz a DRS hulladékfeldolgozásban. Az újonnan telepített gépsor maximális kapacitással évente 11 400 tonna PET bálát és 3050 tonna alumínium bálát tud előállítani. Ezen kívül a gépsor kiemelkedő teljesítménye lehetővé teszi, hogy jelentős mennyiségű ónozott fémet és vasfémet is leválasszon a feldolgozási folyamat során. Ennek következtében

Az Alteo leányvállalatának legújabb beruházása egy olyan hulladékfeldolgozó gépsor, amely hazánkban a legfejlettebb válogatási technológiát alkalmazza, biztosítva ezzel a hatékony és környezetbarát hulladékkezelést.

Tedd olyan egyedivé a szöveget, hogy a haszonanyagok visszanyerésének aránya a maximális szintet érje el a működési folyamat során.

Az automata bálázási folyamat után a feldolgozott hulladékot a cég partnereihez irányítják. Az alumíniumot kohókban olvasztják újra, így újra italos dobozokká vagy különböző alumínium termékekké alakulhat. A PET palackok esetében pedig a hulladék újra PET palackokká válik, vagy alternatív felhasználásként építőanyagként, esetleg a textiliparban kap új életet.

Simon Anita, az Alteo Fenntarthatóságért és körforgásos gazdaságért felelős vezérigazgató-helyettese a legújabb beruházás átadásakor hangsúlyozta: "Ezzel a fejlesztéssel az Alteo kulcsszereplővé válik Budapest és Pest vármegye DRS hulladékának előkezelésében (...)" - nyilatkozta az eseményen.

"A DRS nemcsak szervezett formában gyűjti vissza a jelentős mennyiségű hulladékot, hanem mindezt úgy teszi, hogy az anyagok későbbi újrafeldolgozása is valós lehetőséggé válik. Ez akkor tartható fenn, ha megfelelő feldolgozói kapacitások állnak rendelkezésre. Nemcsak mennyiségileg, hanem technológiailag is. A ma átadott beruházás pontosan ezt a funkciót tölti be, ez a kapacitás számokban is kifejezetten jelentős, technológiai színvonalát tekintve pedig kiemelkedő. Iparági szinten is versenyképes megoldásról van szó, ami biztosítja azt, hogy az így előállított másodnyersanyag valóban alkalmas legyen ipari felhasználásra akár hazai, akár nemzetközi piacon" - mondta el az átadón Gondola Csaba, az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért és klímapolitikáért felelős államtitkára.

Az egymilliárd forintos beruházás egy jelentős lépés, amely részben az Energiastratégia Intézet Nonprofit pályázatán elnyert, vissza nem térítendő 300 millió forintos támogatás révén valósult meg. Ez a támogatás a projekt összköltségének körülbelül 30%-át fedezte, míg a megmaradt részt a vállalat saját forrásaiból biztosította.

Related posts