Több lengyel városban demonstrációkat tartottak a kormány és az Európai Unió migrációs politikája ellen. A résztvevők különböző véleményeket hangoztattak, hangsúlyozva a migrációval kapcsolatos aggodalmaikat és a politikai döntések következményeit. A tünt

A Konföderáció a jobboldali szervezetekkel és a fociszurkolók klubjaival együttműködve hívta össze a tiltakozókat. A tüntetők lengyel zászlókat és a Határvédelmi Mozgalmat támogató transzparenseket is vittek. A mozgalom keretében az utóbbi hetekben a nyugati határ térségében polgárőrségek szerveződtek a Németországból visszatoloncolt migránsok miatt.
A szervezők véleménye szerint a szombati demonstrációk a törvénytelen határátlépések folyamatos emelkedésére és a "kormány tétlenségére" adott reakcióként értelmezhetők.
"Ma Lengyelország-szerte az utcára vonulunk, hogy kimondjuk: elég volt az EU által erőltetett, Donald Tusk kormánya által támogatott tömeges bevándorlási politikából" - írták a Konföderáció X-felületén szombaton.
Aláhúzták: a tüntetések szervezői nem akarják, hogy
"Kérem, hogy a Nyugat-Európában tapasztalható jelenségek - a bűnözés növekedése, a társadalmi zűrzavarok és a nemzeti identitás megszűnése - ne ismétlődjenek meg nálunk."
Krzysztof Bosak, a Konföderáció politikai színtéren ismert alsóházi alelnöke, a fehérorosz határ közelében fekvő Bialystokban tartott, több száz fős demonstráción éles kritikával illette a kormány migrációs politikáját. Kifejtette, hogy a kabinet "gyakorlatilag feladta a migrációs irányelvek alakítását", és csupán "Brüsszel utasításaira várakozik".
Bosak szorgalmazta, hogy a kormány zárja le a határt a Németországból kitoloncolt bevándorlók előtt, és védje meg a litván, az ukrán, a fehérorosz és a szlovák határszakaszt is az illegális bevándorlóktól. Követelte továbbá, hogy a határőröknek és az őket támogató rendőröknek, katonáknak legyen joguk rálőni a határsértőkre, ha azok nem reagálnak a köztisztviselők utasításaira.
A szervezők, illetve a rendőrség adatai szerint több százan vettek részt a kelet-lengyelországi Lublinban és Rzeszówban, a dél-lengyelországi Krakkóban, a közép-lengyelországi Torunban és Lódzban, a nyugat-lengyelországi Wroclawban és Poznanban, valamint a balti-tengerparti Szczecinben és Gdanskban rendezett tüntetésen. A szilézai Katowicében mintegy háromezren gyűltek össze.
Több helyen a tüntetők egyperces csenddel tisztelegtek a Torunban egy külföldi férfi által júniusban megerőszakolt, majd meggyilkolt fiatal nő emléke előtt.
Egyes városokban, például Varsóban, Lódzban és Gdanskban a tiltakozásokat a baloldali szervezetek ellentüntetései kísérték. A tüntetőket rendőrségi kordonok választották el egymástól.
Lengyelország 2021 óta aktívan védekezik a fehérorosz határ mentén tapasztalható migrációs nyomással szemben. 2023. július 7-étől kezdődően a német és litván határokon is szigorú ellenőrzéseket vezettek be, hogy megakadályozzák a határok illegális átlépését.