Többet árthat, mint segíthet: valószínűleg nem is sejtetted, hogy a szódabikarbóna milyen meglepő hatásokat rejthet magában!
"Ez volt az a pillanat, ami a legmélyebben megviselt" – osztotta meg Zalatnay Sarolta a legnehezebb időszakának emlékét.
A szódabikarbóna évtizedek óta a háztartások megbízható segítőtársa a vegyszerektől mentes tisztítás terén. Sokak számára ez a csodálatos anyag egy univerzális tisztítószer szinonimája, azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy bizonyos helyzetekben nem mindig a legjobb választás.
Ablaktisztításhoz inkább az ecetet ajánlom: a szódabikarbóna használata nem ideális az üvegfelületekhez, mivel a finom szemcsék könnyen karcolásokat okozhatnak. Ráadásul a szódabikarbóna vékony rétegben rászáradhat, ami matt, zavaros hatást eredményez a tiszta üveg helyett.
Márvány munkalapokon használj mást: felmarja a márvány felső rétegét, így a munkalap vagy asztal karcos, fakó lesz idővel. Erre is érdemesebb ecetet használni.
Oxidálja az alumínium edényeket a szódabikarbóna: sok fémes felületen használhatod, de az alumínium dolgokat nem tanácsos ezzel tisztítani. Az alumínium edények oxidálódhatnak, vagyis csúnya lehet a színük, amivel utána már semmit nem tudsz csinálni.
Fogfehérítésre sem jó ötlet: elterjedt praktika, hogy ragyogó mosolyt ad a szódabikarbónás fogmosás, de fogorvosok nem ajánlják, hogy ezt használjuk fehérítésre. A kis szemcsék megkarcolhatják a fogzománcot, és ezekben a mikrosérülésekben baktériumok telepedhetnek meg.
A bútorok is megérdemlik a kíméletes bánásmódot: habár a szódabikarbóna sok tekintetben hatékony tisztítószer, a bútorok tisztításához nem a legjobb választás. A natúr fa bútorok könnyen elszíneződhetnek, míg a kezelt felületeken a pác vagy a lúg feloldódhat, ami foltok kialakulásához vezethet. Érdemes tehát más, kímélőbb módszereket választani a bútorok ápolásához!