Tudtad, hogy miért nevezik New Yorkot Nagy Almának, mikor valójában semmi köze az almához? Ez a név egy érdekes történet mögött rejtőzik, amely a város gazdag kultúrájára és pezsgő életére utal. Az elnevezés nem a gyümölcs formájából ered, hanem inkább a

New York közkeltű beceneve a Big Apple, vagyis a Nagy Alma - noha a város alakja, illetve látképe semennyire nem emlékeztet egy almára (és tulajdonképpen más gyümölcsre se nagyon).
Ahogy már korábban említettük, New York, különösen Manhattan, a nyugati civilizáció egyik meghatározó központja. A város számos elnevezés alatt ismert, például Gotham vagy a "város, ami sosem alszik". Azonban a legszélesebb körben használt neve a Big Apple, azaz a Nagy Alma – ami, tegyük hozzá, semmilyen formában nem hasonlít egy almára. De vajon miért éppen így hívják?
Az évek folyamán számos elmélet látott napvilágot a téma kapcsán. Egyik nézet szerint a kifejezés gyökerei a régi, jómódú családokig nyúlnak vissza, akik almát árultak a város utcáin, hogy túléljék a nagy gazdasági világválság nehéz időszakát. Mások viszont úgy vélik, hogy a kifejezés egy híres 19. századi bordélyház ikonikus alakjától, Eve-től ered, akinek nevét eredetileg a lányaira használták.
Természetesen egyik sem igaz - az elnevezés a The Morning Telegraph sportújságírójától, John J. Fitz Geraldtól eredeztethető, aki az 1920-as években vezette az Around the Big Apple című lóversenyrovatot. 1924. február 18-tól kezdve minden cikkét így kezdte: "A Nagy Alma. Minden fiú álma, aki valaha is átvetette a lábát egy telivéren, és minden lovas célja. Csak egy Nagy Alma van: ami New York."
Fitz Gerald állítólag először New Orleansban hallotta ezt a kifejezést, amikor két afroamerikai istállófiú beszélgetett egymással. A Fair Grounds területén, ahol a telivérek körbejártak, az egyik fiatal megkérdezte: "Merre tartotok?" A másik büszkén így válaszolt: "Innen a Nagy Almába megyünk!" A két fiatal színes beszélgetése a város vibráló szellemiségét tükrözte, ahol a sport és az álmok találkoznak.
Miután a déli szleng magával ragadta az előkelő északot, fokozatosan áttörte a lóversenyzés határait, és eljutott a harlemi éjszakai klubok pezsgő világán át egészen a városról szóló slágerekig és táncformációkig, mindent a Nagy Almával azonosítva. Különösen az 1930-as évek New York-i jazz-zenészeinek volt nagy szerepe a népszerűsítésében, akik szívesen használták a becenevet, hogy hódoljanak szülővárosuknak a dalaikban, így a kifejezés eljutott az északkeleti határokon túlra is.
Az 1970-es években hivatalosan is megerősítették a "Nagy Alma" nevet, mivel a New York-i hatóságok abban bíztak, hogy ez a könnyen megjegyezhető és aranyos becenév vonzóbbá varázsolja a gazdaságilag nehéz helyzetben lévő, bűnözés által sújtott város imázsát, ezzel fellendítve a turizmust – ami végül is sikerült, részben a Nagy Alma márka bevezetésének köszönhetően. 1997-ben, hogy Fitz Geraldnak is megadják a megérdemelt elismerést, Rudy Giuliani akkori polgármester aláírta azt a törvényt, amelyben Big Apple Corner néven ismertették meg azt a sarkot, ahol Fitz Gerald és családja 1934 és 1963 között élt.