Ukrajna 2028-ra tervezi az uniós mezőgazdasági normák bevezetését, ezzel is törekedve a minőségi és fenntartható agrártermelés előmozdítására.

Az Európai Unió és Ukrajna közötti tárgyalások eredményeként megállapodás született a szabadkereskedelmi egyezmény átalakításáról.
A legfontosabb feladat a blokkba irányuló ukrán mezőgazdasági export körüli viták rendezése volt az Európai Unió és Ukrajna közötti kereskedelmi tárgyalásokon - és az Európai Bizottság szerint ezt a feladatot sikerült teljesíteni azzal, hogy hétfőn a felek aláírtak egy kereskedelempolitikai megállapodást.
Az EU 2022-ben felfüggesztette az ukrán agrárszektor termékeire kivetett vámokat és mennyiségi korlátozásokat, ez azonban a helyi gazdák ellenállását váltotta ki többek között Lengyelországban és Magyarországon.
Június elején újból életbe lépett a háború kitörése előtti vámrendszer, és a felek között hétfőn megszületett megállapodás ezt a rendszert finomhangolja. Az uniós gazdák védelme érdekében kevésbé kritikus termékek, mint például a fermentált tej és a szőlőlé esetében megszűnnek a korlátozások. Ugyanakkor vannak olyan termékek is, ahol a behozatali kvóták emelése minimális vagy egyáltalán nem történik meg.
Ukrajna ezzel párhuzamosan elkötelezi magát amellett, hogy 2028-ig implementálja az uniós mezőgazdasági normákat, amelyek közé tartoznak az állatjóléti standardok és a növényvédő szerek használatára vonatkozó szabályozások is. Továbbá, az ország megnyitja piacát az uniós baromfi-, sertés- és cukorexport számára, ezzel elősegítve a kereskedelmi kapcsolatok bővülését.
A szövegben szerepel egy biztonsági záradék, amely lehetőséget biztosít a felek számára, hogy különleges körülmények között módosítsák a megállapodás feltételeit, ezzel védve saját agrárszektoruk érdekeit.
A tagállamoknak még jóvá kell hagyniuk az egyezséget.
Most mindkét fél a megállapodás technikai vonatkozásainak véglegesítésén dolgozik. A Bizottság az elkövetkező napokban ismerteti az egyezményt az uniós tagállamokkal és az Európai Parlamenttel.
Az Európai Unió részéről a Bizottság egy javaslatot terjeszt elő, amely célja, hogy hivatalosan is megerősítse a megállapodást egy tanácsi határozat formájában. A végső jóváhagyás várhatóan az EU-Ukrajna Társulási Bizottság keretein belül fog megtörténni, az előzetes tervek szerint.
Az Európai Unió kereskedelmi biztosa, Maros Šefčovič optimizmusa adott hangot, amikor arról beszélt, hogy a tagállamok várhatóan támogatni fogják a megállapodást.
"A tárgyalások eredményeinek bemutatásakor részletes magyarázatokat fogunk nyújtani, és hangsúlyozni fogjuk, milyen előnyöket kínál ez a megállapodás - nem csupán Ukrajna, hanem az uniós mezőgazdasági termelők számára is. Meggyőződésünk, hogy ezáltal elnyerjük a szükséges támogatást" - nyilatkozta a biztos.
Šefčovič kiemelte, hogy a megállapodás "elengedhetetlen stabilitást és kiszámíthatóságot teremt az EU és Ukrajna közötti kereskedelmi kapcsolatokban".
A két fél egyetértett abban, hogy a következő évek során rendszeresen áttekintik a megállapodást, figyelembe véve Ukrajna gazdasági integrációs folyamatát és az uniós normákhoz való alkalmazkodás terén elért eredményeit.