Ukrán elnök: Oroszországot sürgetni kell a béke megteremtésére.
A béke vágyát osztjuk mindannyian, és elengedhetetlen, hogy Oroszországot arra ösztönözzük, hogy fogadja el a békét. Minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk annak érdekében, hogy egy igazságos és tartós békét érjünk el.
- jelentette be az ukrán elnök kedden, az Európai Parlament soron kívüli plenáris ülésén, amelyet a 2022. február 24-én kezdődött ukrajnai háború ezredik napja alkalmából tartottak. A beszédet videókapcsolaton keresztül adta elő.
Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta: az elmúlt ezer nap alatt Ukrajna egyszer sem árulta el a közös európai értékeket sőt, nemzetközi partnereivel együtt sikerült megakadályoznia azt, hogy Oroszország elfoglalja, valamint azt, hogy elvegye egy nemzet szabadságát.
Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy még Észak-Koreával együtt is kisebb hatással bír, mint az egyesült Európa. Az európai országok képesek arra, hogy elérjék céljaikat, különösen, ha sikerül megőrizniük az alapvető értékeiket, így a béke is elérhetővé válik – hangsúlyozta az ukrán elnök. Emlékeztetett arra, hogy minden orosz támadás vagy fenyegetés esetén határozott és egyértelmű válaszlépésekre van szükség. Folytatni kell azokat a törekvéseket, amelyek az orosz háborús kapacitások drámai csökkentésére irányulnak – tette hozzá.
Amíg a tankhajók üzemelnek, addig Putyin folytatni tudja a háborút - jelentette ki. Tönkre kell tenni a szállítási láncokat, és szükség van a szigorú szankciókra is - mondta Zelenszkij, majd úgy fogalmazott: nem szabad visszariadnunk attól, hogy még többet tegyünk. Putyin háborút akar nyerni. Minél több időt hagyunk neki, annál jobbak lesznek számára a feltételek - tette hozzá beszédében az ukrán elnök.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke a legutóbbi plenáris ülésen hangsúlyozta, hogy az elmúlt ezer nap az összetartozás és a közösségi szellem időszaka volt. Olyan testvérek és családtagok módjára álltunk egymás mellett, akiknek közös jövője van. Rámutatott, hogy az orosz invázió nem csupán Ukrajnát érinti, hanem alapjaiban veszélyezteti a szabályokon nyugvó világrendet, valamint az európai értékeket és életformát. Metsola kifejtette, hogy a demokrácia és a szabadság sorsa forog kockán. Az Európai Unió elkötelezetten folytatja Ukrajna támogatását, nemcsak ma, hanem holnap és azután is, amíg csak szükséges, amíg a valódi béke el nem érkezik - tette hozzá az uniós parlament vezetője.
Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője és a Patrióták Európáért frakció első alelnöke, a frakció nevében tartott beszédében határozottan elítélte Oroszország katonai agresszióját. Kiemelte, hogy az erőszakos cselekmények nem csupán a nemzetközi jogot sértik, hanem morális értelemben is elfogadhatatlanok. Szavai szerint ez a helyzet súlyos következményekkel jár, amelyek nemcsak a jelenlegi konfliktusra, hanem a nemzetközi közösségre is hatással vannak.
Hangsúlyozta, hogy a háború közvetlenül Magyarország szomszédságában zajlik, és a konfliktus fokozódása rendkívül súlyos következményekkel járhat. Éppen ezért Magyarország nem vesz részt az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokban, és határozottan ellenáll olyan javaslatoknak, amelyek az eszkalációhoz vezethetnek - emelte ki. "Még fájdalmasabb számunkra, hogy egyre több kárpátaljai magyar, az ukrajnai magyar kisebbség tagjai is a fronton veszítenek el" - tette hozzá.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X platformon megosztott üzenetében hangsúlyozta, hogy Oroszország brutális háborújának ezredik napján Európa határozottan Ukrajna mellé áll. Azt is kiemelte, hogy Európa mindig, minden egyes nap támogatja Ukrajnát, most és a jövőben egyaránt.
Charles Michel, az Európai Tanács közelgő leköszönő elnöke, üzenetében hangsúlyozta, hogy az Ukrajna ellen zajló ezer napnyi agresszió mögött ezer napnyi áldozat és szenvedés áll, amely egyúttal ezer napnyi bátorságot és elszántságot is tükröz. „Támogatásunk folyamatos és megkérdőjelezhetetlen, ameddig csak szükséges” – tette hozzá az elnök, kifejezve az EU elkötelezettségét Ukrajna iránt.
Josep Borrell, aki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjeként közelít megbízatása végéhez, nemrégiben megosztotta gondolatait egy bejegyzésben. Kiemelte, hogy ötéves mandátuma alatt az egyik legfontosabb feladata az ukrán támogatás mozgósítása volt. Borrell hangsúlyozta, hogy a jövőbeli megítélésünket a tetteink és reakcióink fogják meghatározni. Az uniós diplomácia vezetője megerősítette, hogy az EU továbbra is elkötelezetten támogatja Ukrajnát az előttük álló kihívások során.