Természetesen! Íme egy egyedi változata a szövegnek: "A politikai feszültségek és gyűlölködések korát le kell zárnunk! Az együttműködés és a kölcsönös tisztelet idejét kell elérnünk!" | 24.hu


A V21 csoport állásfoglalását követően, miután egyik tagját, Jeszenszky Gézát súlyosan támadás érte, határozottan kifejezte véleményét az esettel kapcsolatban.

A V21 csoport, amely nyolc éve jött létre egykori kormánytagok és tisztségviselők együttműködéseként, súlyos aggodalommal követi a magyar közélet feszültségeinek fokozódását. Legfrissebb állásfoglalásukban hangsúlyozták, hogy különösen mélyen érintette őket a merénylet, amely Jeszenszky Géza, egykori külügyminiszterük ellen irányult.

Ki tudja, ki fogja következni a sorban?

A V21 csoport állásfoglalása szerint érezhetően szaporodik a szóbeli és tettleges agresszió, a korábban elképzelhetetlen durva megszólalás.

Nyilvánvaló, hogy a szélsőséges cselekedetek mögött gyakran ott rejlik a szélsőséges, mérgező retorika. Mindenki, aki részt vesz a kommunikációban, viseli a felelősséget azért, ahogyan kifejezi magát, legyen szó írásról, beszédről vagy tettekről.

A V21 hangsúlyozza a kormány felelősségét, mivel az állami üzenetek széles körű terjesztése lehetőséget ad arra, hogy a hívek a hatalmi pozícióból érkező fenyegetéseket és minősítéseket bíztatásként értelmezzék. Rendkívül aggasztónak tartják, amikor az ellenzéki szavazókat nem csupán politikai riválisokként, hanem a nemzet ellenségeiként állítják be. Ezt a jelenséget különösen rémisztőnek találják Orbán Viktor március 15-i "poloskázós" beszédével kapcsolatban. A csoport véleménye szerint az Ukrajna ellen irányuló kampány kifejezetten káros és szégyenteljes.

Ez a lépés egy cinikus belpolitikai játszma, amelyet adófizetői forrásokból finanszíroznak. Ezzel nemcsak a társadalmi feszültségeket növelik, hanem tovább rontják a fontos szomszédunkkal való kapcsolatunkat is. Ennek következményeként egy jövőbeli kormány nehezen tudja majd mérsékelni a diplomáciai, erkölcsi, társadalmi és gazdasági problémákat, amelyek ebből a helyzetből adódhatnak.

A V21 csoport közhivatalt betöltő tagjai sokféle nézőpontot képviselnek a közügyek és politikai kérdések terén, ám egy dologban mindannyian egyetértenek: elutasítják, hogy politikai viták miatt bárkit is kizárjanak a nemzetből, vagy hazaárulónak minősítsenek.

A politikai gyűlölködésnek véget kell vetni, mielőtt elterjednek az inzultusok. Jeszenszky Géza megtámadása is arra emlékeztet, hová vezet az indulatok felszítása: eszköz, amellyel el akarják terelni a figyelmet a társadalom előtt álló igazi gondokról, veszélyekről és súlyos mulasztásokról.

A csoport véleménye szerint a belpolitikai helyzet és a gazdasági állapot rendkívüli feszültségeket halmozott fel. Az állam működése során egyre több probléma merül fel, és a nemzetközi kapcsolatok terén soha nem voltunk még ennyire aggasztó helyzetben.

2026-ban közelegnek a választások, és éppen itt az ideje, hogy alaposan átgondoljuk a helyzetünket. Ilyenkor elengedhetetlen, hogy nyílt és őszinte párbeszédet folytassunk, valamint mélyreható elemzéseket végezzünk a jövőnkről.

A V21 úgy érzi, hogy lényeges feladata, hogy augusztus második felében bemutassa a közvéleménynek, hogyan vélekedik a csoport – a maga sokszínűségében – az ország jelenéről és jövőjéről. Meggyőződésük, hogy a június 28-i, történelmi jelentőségű budapesti demonstráció világosan jelezte: a nemzeti összetartozás nem az uniformitásban keresendő, hanem abban, hogy tiszteletben tartjuk egymás jogát a különböző nézőpontok kifejtésére és a versengő vélemények megfogalmazására. Ehhez elengedhetetlen az emberi kapcsolatok kulturális alapelveinek betartása és minden formájának elutasítása az erőszakos cselekedeteknek.

Bárándy Péter, korábbi igazságügyi miniszter és a V21 csoport tagja, a Népszavának nyilatkozva kifejtette, hogy az Orbán-kormányra gyakorolt hatásuk az aktuális politikai erőviszonyoktól függ. A Budapest Pride eseményei hozzájárultak a közérzet formálásához, és ő maga is arra figyelt fel, hogy a résztvevők, a politikai kampányok szereplőivel ellentétben, rendkívül kulturáltan viselkedtek. Ezzel talán a társadalom széles rétegének elvárásait és igényeit is megjelenítették.

Bárándy Péter véleménye szerint a Fidesz számára nem jelent problémát, hogy a 2026-os választások előtt, mindössze egy évvel, módosítsa a választási szabályokat, még a korábbi ígéreteit is figyelmen kívül hagyva. Úgy véli, hogy a Fidesz akár arra is hajlandó lenne, hogy – amennyiben ez a politikai érdekeiket szolgálja – szükség- vagy hadiállapotot hirdessen, ezzel halasztva a választások időpontját.

minden kizárólag azon múlik, hogy mérései alapján a Fidesz mekkora társadalmi ellenállásra számítana egy ilyen lépés esetén. Ha kemény ellenállás várható, akkor nem fogják elhalasztani a választást. De az is biztos, hogy ettől nem erkölcsi megfontolások tartják majd vissza a kormányt.

Szerinte ezért is volt nagy jelentősége, hogy a szabadságmeneten több százezer ember nyíltan, a tiltás ellenére szembeszállt a Fidesszel.

Related posts