Figyelem: Álcázott szakértők tevékenykednek a közösségi platformokon | Sokszín
Két Tolna vármegyei hölgy nemrégiben kellemetlen csalódásban részesült, amikor a közösségi médiában hirdetett "szakemberek" becsapták őket. Emellett egy nyugdíjas férfi is hasonló sorsra jutott, hiszen duguláselhárítás ürügyén csupán félmillió forintot költött el egy csaló keze által.
Az egyik sértett hűtőjének meghibásodása miatt úgy döntött, hogy megpróbálja megjavíttatni. Online hirdetést adott fel, de emellett felkereste egy korábbi, megbízhatónak tűnő szerelőt is, aki sajnos nem jelent meg a megbeszélt időpontban. Aznap azonban érkezett egy válasz a hirdetésére: egy „mester” ajánlotta fel segítségét, aki előreutalást kért az alapos munka érdekében. Mivel a megadott bankszámlaszám és név nem tűnt gyanúsnak, a sértett azonnal elutalta a kért összeget. A történet itt azonban nem ért véget. Egy ismeretlen, aki magát „könyvelőnek” nevezte, azzal kereste meg a sértettet, hogy utalási hibára hivatkozva többször is kérte a tranzakció megismétlését. A sértett gyanakvása ellenére végül másfél millió forintot meghaladó összeget csaltak ki tőle. Az eset részleteit a police.hu portálon tették közzé, figyelmeztetve az embereket a hasonló csalásokra.
A másik nő kéményseprő szolgáltatást szeretett volna igénybe venni, ezért böngészni kezdett a közösségi médiában, ahol egy figyelemfelkeltő hirdetésre bukkant. Azonnal felvette a kapcsolatot a hirdetővel, aki megerősítette a megrendelést, de előreutalást kért a szolgáltatás biztosítása érdekében. Miután az első összeget elutalta, a "kéményseprő" különböző ürügyekkel újabb kisebb-nagyobb összegek utalását kérte. A nő végül összesen körülbelül 750 ezer forintot adott át, azonban a hirdető ezután eltűnt, és elérhetetlenné vált.
Egy babócsai nyugdíjas megtévesztéséről számolt be a Sonline. A hírek szerint egy ügyfél súlyos összeget utalt át egy duguláselhárító vállalkozásnak, miután az illető a telefonban rendőrökkel való fenyegetéssel próbálta rábírni a kifizetésre. Később azonban a nyugdíjas rájött, hogy neki kellett volna értesítenie a rendőrséget. Az eset úgy kezdődött, hogy az idős ember az interneten keresett duguláselhárítást végző budapesti céget, ahol telefonon azt állították, hogy Dél-Somogy területén is rendelkeznek szakemberekkel.
A vállalkozó megérkezett, és bemutatott egy árat, ami első ránézésre elfogadhatónak tűnt, folyóméterenkénti tisztításra. A babócsai ügyfél úgy vélte, hogy a dugulás nem lehet túl mélyen, ezért egy néhány méteres csőgörénnyel megoldható a probléma, és az összeg belefér a biztosítási keretébe is. Ám később megérkezett az 533 ezer forintos számla, ami váratlanul érte. A nyugdíjas férfi azt mondta, hogy talán élete legnagyobb hibáját követte el, hiszen hitelt is felvéve, netbankon keresztül utalta át a pénzt. Később egy ügyvédtől tudta meg, hogy valójában rendőrt kellett volna hívnia, és hogy az átutalásra 15 napja lett volna.
A rendőrség azt írja, hogy a többnyire álprofilok mögött megbújó csalók tárháza szinte kifogyhatatlan. Újabb és újabb trükköket vetnek be, hogy a gyanútlan felhasználók, megrendelők bizalmába férkőzve megszerezzék a pénzüket.
Sajnos, a szakmai platformokon is felbukkannak olyan "szolgáltatók", akik csupán átverésre utaznak, és a megrendelők becsapására törekednek. Éppen ezért mindig legyünk éberek és tartsuk fenn a kritikus gondolkodást! Fontos, hogy alaposan tájékozódjunk a hirdető hátteréről! Gyakran elég, ha beírjuk a nevüket a böngésző keresőjébe, és hamar kiderül, hogy egy csalóval van dolgunk.
Ajánlott olyan szolgáltatókat választani, akik rendelkeznek telephellyel vagy más módon könnyen ellenőrizhetők, hogy biztosak lehessünk a megbízhatóságukban!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretein belül fokozott figyelmet szentel az online csalások megelőzésének és felderítésének. Ezzel összefüggésben hasznos és praktikus információkat találhatnak az érdeklődők a Kiberpajzs.hu weboldalon.