Von der Leyen üzenete Trumpnak: "Ha bárkit is támadás ér a mi közösségünkből, az mindenki ellen irányuló támadásként értelmezendő."


Az Európai Bizottság is reagált arra, hogy a Donald Trump vezette Egyesült Államok 20 százalékos vámtarifát fog kivetni az Európai Unióra, ami már április 5-én, néhány ország esetén pedig április 9-én lép érvénybe. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Trump döntése miatt a világgazdaságot súlyos csapás érte, és hangsúlyozta, amennyiben az Egyesült Államok nem akar tárgyalni, az EU további vámokat fog kivetni.

Donald Trump bejelentése, amely az egész világot, köztük az Európai Uniót is érinti, súlyos következményekkel jár a globális gazdaság számára. "Mély sajnálattal fogadom ezt a döntést" - kezdte nyilatkozatát Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, miután az amerikai elnök április 2-án bejelentette, hogy 10 százalékos vámot vet ki az összes országából érkező termékekre, míg egyes országok, köztük az Európai Unió, akár 20 százalékos vámot is kénytelenek elviselni.

Az Európai Bizottság elnöke figyelmeztetett, hogy Trump döntései komoly következményekkel járnak: a világgazdaságot egy súlyos ütés érte, és a bizonytalanság fokozódása várható, ami tovább erősíti a protekcionista intézkedéseket. E hatások különösen drámaiak lesznek a legnagyobb hátrányos helyzetű országok számára, hiszen Trump az egyik legmagasabb vámtarifákat érvényesítette rájuk. Ennek következményeként emberek milliói néznek szembe nehézségekkel és kihívásokkal.

Ez a lépés éppen ellentétes azzal, amit mi szerettünk volna elérni. A vámtarifák nemcsak a gazdaságot, hanem a fogyasztókat is hátrányosan érintik, és ezt azonnal meg fogják tapasztalni. Milliók szembesülnek majd a megemelkedett élelmiszerárakkal, és a gyógyszerek ára is növekedni fog, ahogy a szállítási költségek is. Az infláció is felfelé ível majd, ami különösen a legnagyobb hátrányos helyzetű állampolgárokat fogja érinteni.

- fogalmazott von der Leyen, aki kiemelte, hogy a vámtarifák már a kezdetektől fogva hatással lesznek a kis- és nagyvállalkozásokra egyaránt. Hozzátette, hogy az ellátási láncokon tapasztalható bizonytalanság mellett a bürokratikus terhek is növekedni fognak, és az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem költségei drámaian meg fognak emelkedni. Von der Leyen véleménye szerint a káosz uralkodik, hiszen Trump döntése minden jelentős kereskedelmi partnert érint, így a helyzet teljesen átláthatatlanná vált.

Az Európai Bizottság elnöke emiatt bejelentette,

Az Európai Unió éppen most zárja le az első ellenintézkedés-csomag kidolgozását, amely a Trump adminisztráció által bevezetett, acélra és alumíniumra kivetett 25%-os vámtarifákra reagál. Emellett, a magyar idő szerint április 3-án reggel 6 órakor hatályba lépő, autókra vonatkozó szintén 25%-os tarifa is szerepel a válaszlépések között. Az EU azonban már újabb ellenintézkedéseken is dolgozik, hogy felkészüljön arra az esetre, ha a tárgyalások nem hoznak eredményt.

A jelenlegi Üzbegisztánban zajló első EU-Közép-Ázsia-csúcstalálkozón Ursula von der Leyen kifejtette, hogy figyelemmel kísérik a vámtarifák lehetséges közvetett következményeit is. Az amerikai vámok bevezetése következtében a kereskedők valószínűleg új piaci lehetőségek után fognak nézni, ám von der Leyen hangsúlyozta, hogy az EU nem lesz képes felszívni az így keletkező többletet. Emellett kijelentette, hogy az Európai Unió nem fogja hagyni, hogy az Egyesült Államokból kiszorult termékek elárasszák a kontinens piacait.

Von der Leyen kiemelte, hogy az elmúlt nyolc évtized során az amerikai és európai kereskedelmi kapcsolatok kölcsönösen előnyös hatásokat gyakoroltak, új munkahelyeket teremtettek milliók számára, és hozzájárultak a jólét növekedéséhez is.

Ugyanakkor kijelentette, hogy az amerikai elnök döntésével nem ért egyet, a vámtarifák csak az utolsó eszköz lehet ebben a vitában.

"Tudom, hogy közületek sokan úgy érzik, hogy cserbenhagyta őket legrégebbi szövetségesünk. Fel kell készülnünk arra a hatásra, amelyet ez elkerülhetetlenül fog okozni" - értékelte az Európai Unióra kivetett 20 százalékos vámtarifákat von der Leyen, aki hangsúlyozta, az Európai Unió és tagállamai egységesen fognak reagálni Trump döntésére.

Csaknem húszperces videóüzenete végén von der Leyen kiemelte, hogy Európa egységes ebben.

Mi, európaiak, egy közös kötelékben élünk: ha valamelyikünket támadás ér, az mindannyiunk ellen irányuló támadásként értelmezhető.

- jelentette ki, majd hangsúlyozta, az Európai Uniónak a legerősebb fegyvere az egysége, emiatt Európa összefog a vállalkozásaiért, a polgáraiért, és minden európaiért, miközben azt ígérte, továbbra is hidakat fognak építeni mindazokkal, akik "hozzánk hasonlóan a tisztességes, szabályokon alapuló kereskedelemben látják a jólét alapját".

Ahogyan már korábban említettük, Donald Trump amerikai elnök április 2-án, magyar idő szerint este 10 órakor bejelentette, hogy minden nemzet esetében egységes 10 százalékos vámtarifát vezet be. Ugyanakkor bizonyos országokat, köztük az Európai Uniót, 20 százalékos vámteherrel sújt, míg néhány ázsiai állam, mint például Vietnam, még ennél is magasabb, 46 százalékos vámmal néz szembe.

Related posts